Pierwszy koncert w mauzoleum

W sobotni wieczór odbył się pierwszy koncert w zrewitalizowanym mauzoleum Kindlerów. Melomani wysłuchali zespołu Empiria Trio.

– Jesteśmy w obiekcie niezwykłym. Jeszcze rano było tu zimno, ale w południe słońce oświetliło i ociepliło kaplicę – mówił bp Jan Cieślar. I przyszła refleksja, że wraca czas nadziei na dobre czasy dla tego miejsca.

Biskup jeszcze raz podziękował za pomoc w rewitalizacji budynku Grażynie i Andrzejowi Furmanom, rodzinie Jantoniów, Krzysztofowi Jędraszkowi, prezydentowi Grzegorzowi Mackiewiczowi oraz wielu innym.

– Z małżonką jesteśmy w Pabianicach od dwudziestu pięciu lat. Zauroczyliśmy się tym miastem. Spotkaliśmy tutaj wielu wspaniałych ludzi. Wszystkim aniołom, którzy pomagali czynem czy modlitwą, za wsparcie dziękuję – dodał.

Po uroczystym wstępie wystąpiło Empiria Trio w składzie: Ewelina Zawiślak (flet, flet altowy), Agnieszka Kołodziej (wiolonczela) i Agnieszka Przybylska (fortepian). Koncert rozpoczął się od utworu „Dance des Champs Elysees Orfee et Euridice II me Acte” na flet i fortepian Christopha Willibalda Glucka.

Ewelina Zawiślak (flet) koncertuje jako solistka i kameralistka w Polsce i za granicą. Współpracowała z orkiestrą Polish Camerata, obecnie z Polish Modern Orchestra. Jest założycielką Orkiestry Fletowej Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 2002 roku jest muzykiem Filharmonii Łódzkiej oraz pracuje na stanowisku  profesora uczelnianego w klasie fletu.

– Od dwóch lat flecistka jest prezesem fundacji „Muzyka do Potęgi”, której celem jest działalność artystyczna, naukowa i edukacyjna – poinformowała prowadząca koncert Aleksandra Bęben, wykładowczyni Akademii Muzycznej w Łodzi.

W drugiej części melomani zachwycili się Melodią G-dur na wiolonczelę i fortepian Ignacego Jana Paderewskiego.

Agnieszka Kołodziej (wiolonczela) po wygranej w Międzynarodowym Konkursie im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu otrzymała Golden Merit Award wraz z możliwością studiów w Stanach Zjednoczonych. Jest również laureatką pierwszych nagród wielu międzynarodowych konkursów. Obecnie jest koncertmistrzem Teatru Wielkiego w Łodzi.

Miała zaszczyt wystąpić w Pałacu Prezydenckim w Niemczech – powiedziała prowadząca koncert.

Agnieszka Przybylska (fortepian) to pianistka i kameralistka, która występowała w kraju i za granicą. Realizowała dla Radia Łódź cykl audycji muzycznych „Akademia Muzyczna i jej goście”. Obecnie jest adiunktem w Instytucie Muzyki Kameralnej na łódzkiej uczelni.

„Oblivion” na flet, wiolonczelę i fortepian Astora Piazzolli zakończył sobotni koncert. Uroczemu Empiria Trio słuchacze zgotowali gorącą owację.

Dodaj komentarz