• Przed nami uroczystość Wszystkich Świętych i Zaduszki. Zgromadzimy się na cmentarzach, by wspominać bliskich, którzy odeszli. W zeszłym roku z powodu pandemii nekropolie zostały zamknięte w ostatniej chwili…

    W Kościele katolickim 1 listopada to uroczystość wszystkich zbawionych chrześcijan, będąca wyrazem wiary w świętych. Dzień później, 2 listopada, obchodzimy Dzień Zaduszny, czyli święto wszystkich zmarłych.

    Obchody Wszystkich Świętych wywodzą się najprawdopodobniej już z okresu średniowiecza, kiedy to w jednym, wybranym dniu (najczęściej w okresie Wielkiej Nocy) wspominano wszystkich chrześcijańskich męczenników. Od 837 roku decyzją papieża Grzegorza IV święto to obchodzone jest 1 listopada.

    Symbolika Święta Zmarłych

    Współcześnie we Wszystkich Świętych na mogiłach i cmentarzach płonie mnóstwo zniczy i świec, które są znakiem pamięci o zmarłych. Ogień nawiązuje także do symboliki oczyszczenia, odnowy, przemijania, wiary, nadziei i życia. W żywiole tym upatruje się również znaków Boga i jego mocy. Umieszczane na zniczach motywy klepsydry, ptaków, aniołów czy skrzydeł odnoszą się do ulotności, upływającego czasu, śmierci, nieba i zbawienia.

    Ludzie składają na grobach bliskich wiązanki i czuwają nad mogiłami. Kwiaty są symbolem hołdu, ale też odradzania i nietrwałości życia. Bluszcz, porastający często pomniki czy będący częścią wieńca, oznacza wierność, miłość i przyjaźń. Najpopularniejsze cmentarne rośliny – bratki, chryzantemy, cisy i goździki – odwołują się do kruchości, pokory, cnoty, śmierci, żałoby, wieczności, wiary i miłości. Lilie z kolei symbolizują czystość i pobożność, a róże piękno, przemijanie, uczucie i pamięć. W chrześcijaństwie wyplatane wieńce symbolizują dar, nagrodę, zwycięstwo moralne, wieczność. Są sposobem uhonorowania i oddania hołdu zmarłemu.

    Cmentarze znów zamknięte?

    1 listopada na wielu nekropoliach odbywają się uroczyste msze święte i tzw. wspominki – wyczytywanie nazwisk zmarłych i wspólna modlitwa o ich życie wieczne. 2 listopada w Zaduszki wspominamy wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.

    W zeszłym roku Polacy wpadli w panikę, gdy rząd w ostatniej chwili ogłosił decyzję o zamknięciu cmentarzy o północy 1 listopada. Wierni zaczęli szturmować nekropolie, by zdążyć złożyć kwiaty i znicze na grobach bliskich. Czy w tym roku czeka nas powtórka? Jak twierdzi minister zdrowia, władze nie mają takich planów…

    Udostępnij