• Minął kolejny rok…

    Jerzy Piotrowicz – zmarł 27 października. Miał 72 lata. Harcmistrz pabianickiej komendy ZHP. Był dyrektorem administracyjnym Teatru Wielkiego w Łodzi. W latach 1998-2009 pierwszym zastępcą dyrektora Teatru Wielkiego w Poznaniu. „Choć nie występował na scenie, był człowiekiem teatru i takim Go zapamiętamy” – napisano na stronie opery poznańskiej.

    Jacek Marynowski – zmarł 29 października. Miał 65 lat. Znany pabianicki chirurg. Kierownik Podstawowej Opieki Zdrowotnej i przychodni specjalistycznych w Pabianickim Centrum Medycznym. W latach 1997-2001 był dyrektorem szpitala. W latach 1994-98 za rządów prezydenta Jacka Gryzla radnym miejskim. Był też dyrektorem szpitala w Łasku, kierownikiem SOR w szpitalu w Skierniewicach. W 2008r. został dyrektorem szpitala im. Madurowicza w Łodzi. Przegrał walkę z koronawirusem.

    Piotr Mantaj – zmarł 31 października. Miał 52 lata. Ukończył technikum mechaniczne. Pracował w branży krawieckiej. Muzyk, działkowiec i społecznik. Wiceprezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Czyżeminek”. Odszedł nieoczekiwanie. W pamięci pozostanie zawsze pełen energii, uśmiechu i życzliwości dla innych.

    siostra Wiktoria Małek – zmarła 2 listopada. Miała 94 lata. Przez 34 lata posługiwała w kościele Najświętszej Maryi Panny jako zakrystianka. Była wychowawczynią, niemal matką, ministrantów i lektorów. Pochowana została w grobowcu Sióstr Córek Bożej Miłości na cmentarzu katolickim (od bramy).

    Andrzej Owczarek – zmarł 6 listopada. Miał 70 lat. Absolwent I LO, nauczyciel historii w Łasku i w Sędziejowicach. Działacz „Solidarności”. Radny i burmistrz Łasku (1990-1998). Prezes łaskiej OSP. W 2005 wybrany na senatora VI kadencji w okręgu sieradzkim. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat senatorski. W 2018 wybrany do sejmiku łódzkiego VI kadencji. Był społecznikiem. Zasłynął z organizacji charytatywnych balów senatorskich, których dochód przeznaczany był na Pabianickie Centrum Medyczne oraz na stypendia dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin.

    Jan Perliński – zmarł 7 listopada. Lekarz medycyny, internista. Miał 86 lat.

    Teresa Ogrodowicz – zmarła 9 listopada. Miała 85 lat. Była przewodnikiem, pilotem wycieczek i krajoznawcą, wieloletnią działaczką Oddziału PTTK im. Kazimierza Staszewskiego w Pabianicach.

    Leszek Klimek – zmarł 13 listopada. Miał 93 lata. Harcmistrz ZHP wielce zasłużony dla pabianickiego hufca. Porucznik Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z tytułem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość. Wychowawca i przyjaciel wielu harcerzy.

    ks. Andrzej Chmielecki – zmarł 13/14 listopada. Miał 62 lata. Był przez dwa lata proboszczem parafii św. Mateusza. Księdza pokonał koronawirus.

    Wioletta Domańska – zmarła 30 listopada. Miała 54 lata. Była lekarzem internistą i kierownikiem przychodni zdrowia w Ksawerowie. Radną dwóch kadencji Powiatu Pabianickiego. Przegrała walkę z koronawirusem.

    Bożenna Klass – zmarła 7 grudnia. Miała 101 lat. Jedna z najstarszych mieszkanek Pabianic. Emerytowana nauczycielka języka polskiego i historii była do ostatnich dni pełna energii i planów.

    Mirosław Golis – zmarł 29 grudnia. Miał 62 lata. Były wiceprezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Gminy Konstantynów Łódzki. Członek Zarządu Powiatu Pabianickiego w latach 1999-2000. Bardzo aktywny w życiu zawodowym i społecznym. Był m.in. prezesem Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej i przewodniczącym Rady Samorządu Gospodarczego Województwa Łódzkiego.

    Antoni Szudzikowski – zmarł 31 grudnia. Miał 82 lata. Przyjaciel osób niepełnosprawnych. Od 1989 do 2018 był czynnie zaangażowany w prace Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Pabianicach jako wiceprzewodniczący, a potem członek Zarządu. W 2013r. odznaczony medalem Fideliter et Constanter „Wiernie i wytrwale”.

    Grzegorz Małolepszy – zmarł 9 lutego. Miał 68 lat. Wirtuoz gitary. Wspaniały artysta i muzyk. Obdarzony niezwykłym talentem i charyzmą instruktor muzyczny w Miejskim Ośrodku Kultury. Prowadził m.in. grupę „Gitarzyści po 40-stce” i kapelę „Dobrzanie”.

    Joanna Legiędź – zmarła 9 marca. Miała 37 lat. Żeglarka znana jako „Młoda Czujna” przegrała walkę z rakiem. To wielka strata dla Pabianickiego Klubu Sportów Wodnych.

    Dariusz Szymanowski – zmarł 2 kwietnia. Miał 73 lata. Wieloletni pracownik Politechniki Łódzkiej oraz nauczyciel i wychowawca Zespołu Szkół nr 1 („Mechanik”) w latach 1991-2006.

    Waldemar Lorenz – zmarł 3 kwietnia na Florydzie. Miał 82 lata. Był znanym bramkarzem Włókniarza Pabianice, legendarnej drużyny z lat 50.

    Ireneusz Bittner – zmarł 6 kwietnia. Miał 93 lata. Profesor filozofii. Uczył i wykładał na Uniwersytecie Łódzkim i w Akademii Nauk Społecznych w Łodzi. Autor kilkunastu publikacji. Recenzent prac naukowych.

    Jadwiga Miller – zmarła 9 kwietnia. Miała 75 lat. Wieloletnia nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 3, polonistka, wychowawczyni wielu pokoleń młodzieży.

    Bernard Wagner – zmarł 25 kwietnia. Miał 88 lat. Legenda sekcji piłkarskiej Włókniarza Pabianice. W jego barwach rozegrał 500 meczów. Potem został trenerem klubowej młodzieży.

    Stefan Habura – zmarł 5 maja. Miał 98 lat. Znany ogrodnik. Były zawodnik i działacz PTC. Należał do sekcji hokeja na lodzie i sekcji piłki nożnej. Po zakończeniu kariery zawodniczej został członkiem zarządu w klubie. Ojciec starosty Krzysztofa Habury oraz Jarosława Habury, prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Był również najstarszym członkiem Platformy Obywatelskiej w Pabianicach.

    Tadeusz Grala – zmarł 10 maja. Miał 91 lat. Wieloletni działacz i społecznik odznaczony medalem „Zasłużonego dla Gminy Ksawerów”. Był przewodniczącym Rady Gminy Ksawerów kadencji 2002-2006 i 2006-2010, a także radnym gminnym kadencji 1998-2002 oraz 2010-2014. Pochowany na cmentarzu komunalnym w Pabianicach.

    Elżbieta Królikowska – zmarła 10 lipca. Miała 90 lat. Znana nauczycielka chemii w II LO w Pabianicach. Pracowała tam od września 1962 roku do grudnia 1981. Pochowana na cmentarzu w Ksawerowie.

    Zbigniew Wesołowski – zmarł 16 lipca. Miał 87 lat. Dziennikarz pierwszego w latach 60. tygodnika „Życie Pabianic”, sieradzkiego tygodnika „Nad Wartą” i łódzkiego „Expressu Ilustrowanego”. Pasjonat i układacz krzyżówek, m.in. do „Nowego Życia Pabianic”, jeden z najstarszych w Polsce. Robił to prawie do końca swych dni.

    Alina Dąbrowska, z domu Bartoszek – zmarła 23 sierpnia. Miała 98 lat. Przed II wojną światową mieszkała w Pabianicach. Chodziła do II LO. Należała do Szarych Szeregów. Za pracę konspiracyjną została osadzona w więzieniu, a później w pięciu obozach koncentracyjnych z numerem obozowym 44165. Poddawano ją pseudomedycznym eksperymentom doktora Mengele. Po wojnie była pracownicą MSZ.

    Urszula Lidia Becht – zmarła 17 września w Warszawie. Miała 93 lata. Długoletnia nauczycielka języka polskiego w Szczercowie i Pabianicach.

    Ewa Kaleta, z domu Szałecka – zmarła 25 września. Miała 59 lat. Absolwentka SP nr 1 i II LO. Ukończyła studia dziennikarskie. Była prezesem Przedsiębiorstwa Wydawniczego Pavox i redaktor naczelną Nowego Życia Pabianic. Przegrała walkę z ciężką chorobą.

    asp. sztab. Rafał Dzwonnik – zmarł 28 września. Miał 46 lat. Przegrał walkę z glejakiem mózgu. Służył w policji od 20 listopada 2000 roku. Najpierw w Łodzi, potem w Pabianicach. Od 1 września 2017 roku poświęcił się pracy z młodzieżą. Zajął stanowisko specjalisty zespołu do spraw nieletnich i patologii, w którym pełnił funkcję nieetatowego kierownika zespołu. Za zaangażowanie, profesjonalizm oraz wzorowo pełnioną służbę wielokrotnie wyróżniany nagrodami i medalami.

    Cześć Ich Pamięci!

    Udostępnij