• News will be here
  • 11 listopada, w dniu 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyły się powiatowo-miejskie uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. O godz. 9.30 odprawiona została uroczysta msza święta, podczas której odbyło się poświęcenie nowego sztandaru Zespołu Szkół nr 3 im. Legionistów Miasta Pabianic. Po zakończeniu mszy poczty sztandarowe i delegacje przemaszerowały pod pomnik Niepodległości. Przed godziną 11.00 rozpoczął się Apel Pamięci. Odśpiewano hymn narodowy. Głos zabrali prezydent Grzegorz Mackiewicz i starosta Krzysztof Habura.

    – Pabianiczanie, drodzy mieszkańcy powiatu pabianickiego, dziękujemy za waszą obecność dziś, pomimo iż nasze oczy i myśli skierowane są w szczególności na to, co dzieje się na naszej polskiej granicy Polski i Białorusi – rozpoczął prezydent Grzegorz Mackiewicz. 11 listopada to święto, które każdemu Polakowi kojarzy się z patriotyzmem, umiłowaniem wolności i godności, suwerennością i niepodległością naszego państwa, poczuciem wspólnoty i tożsamości narodowej. Za  tę wolność umierali Polacy zesłani na Syberię… Za tę wolność ginęli w powstaniach i na wojnach… Za tą wolnością tęsknili Polacy w ojczyźnie i Polacy przebywający niemal we wszystkich krajach i na wszystkich kontynentach, Polacy skazani na emigrację… Za tę wolność Polacy byli represjonowani, niszczeni fizycznie i moralnie… 11 listopada to święto, które powinno kojarzyć się każdemu Polakowi z patriotyzmem i poczuciem wspólnoty, umiłowaniem wolności i godności każdego człowieka, z radością i dumą, z poczuciem bezpieczeństwa…

    – Dzisiaj chcielibyśmy, aby 11 listopada, nasze narodowe święto, było dla nas Polaków świętem patriotyzmu i wolności, narodowej dumy i godności człowieka. Aby towarzyszyło nam poczucie bezpieczeństwa, że oto żyjemy w niepodległym, demokratycznym kraju, przynależymy do struktur NATO i do wielkiej wspólnoty państw Europejskich – Unii Europejskiej – mówił starosta Krzysztof Habura. – Tak korzystnej sytuacji, biorąc pod uwagę nasze geopolityczne położenie, nie mieliśmy od prawie 400 lat. Dlaczego więc jesteśmy dzisiaj jako społeczeństwo tak bardzo podzieleni, czemu w nas tyle wrogości i agresji? Dlaczego ciągle toczymy zaciekłe kłótnie i spory o historię, a wszyscy, którzy mają odmienne poglądy, stają się dla siebie wrogami? Dlaczego słowo „patriotyzm” odmieniane przez wszystkie przypadki jest źródłem konfliktów – zamiast jednoczyć? Dlaczego nie wszyscy obywatele czują się w naszym kraju bezpiecznie, a niektórzy są nawet społecznie wykluczani? Dlaczego jest przyzwolenie na krzywdę drugiego człowieka? Dlaczego solidarność – to piękne słowo-symbol – straciło swoje znaczenie? Kiedy już odpowiemy sobie na te pytania, zróbmy wszystko, aby ten stan rzeczy zmienić. Aby przywrócić w naszym kraju normalność, praworządność i poszanowanie drugiego człowieka. Zróbmy to dla nas i następnych pokoleń Polaków. 11 listopada – święto niepodległości i odrodzenia – niech stanie się dla nas współczesnych czasem głębszej zadumy i refleksji.

    Po przemówieniach nastąpiło składanie wiązanek kwiatów przez różne delegacje.

    Udostępnij