Na oddziale covidowym zmarło 12 pacjentów

W poniedziałkowy poranek dyrektor ds. administracyjno-technicznych PCM poinformował, że od początku istnienia oddziału covidowego (1 listopada) zmarło 12 chorych na koronawirusa.

Na godz. 8.00 zajętych było 51 łóżek na 60 dostępnych. Pod respiratorami znajdowało się 2 pacjentów. Niestety, od 1 listopada, czyli od początku funkcjonowania oddziału, zmarło aż 12 chorych.

Wśród tych 12 osób nie było zaszczepionych – mówi Adam Marczak, dyrektor ds. administracyjno-technicznych pabianickiego szpitala. – Od 1 listopada do domu wypisaliśmy 44 osoby. Wszyscy zaszczepieni, jakich mieliśmy na oddziale, znajdują się właśnie w tej grupie. Statystyki kształtują się mniej więcej na poziomie 70% niezaszczepieni, 30% zaszczepieni.

W sumie do tej pory PCM przyjął 95 pacjentów. Na oddziale znajduje się obecnie około 40% chorych pochodzących z terenu naszego powiatu. Większość to nadal osoby z dalszych okolic.

Najstarszym pacjentem jest 91-letni mężczyzna, a najmłodszym 21-letnia kobieta.

Czy w związku z coraz gorszymi statystykami, zainteresowanie szczepieniami wzrosło?

Tak. Od grudnia, prawdopodobnie przez cały miesiąc szczepić będziemy 2 razy w tygodniu, w piątki i środy. Na każdy dzień przewidziane będzie po 120 szczepionek. Łącznie tygodniowo będziemy mogli zaszczepić 240 osób – odpowiada dyrektor Marczak. – Zainteresowanie jest większe zapewne z powodu, że możemy szczepić już wszystkich, bez żadnych barier. 95% szczepień to dawki trzecie, 5% zaś dawki pierwsze i drugie.

Na razie PCM szczepi tylko w piątki. Na ten tydzień przewidzianych jest 120 dawek. Szpital zaprasza do zapisów. Jeśli zabrakłoby miejsc na dany termin, prowadzone będą listy rezerwowe.