Zmarł współzałożyciel Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic

Dziś rano odszedł od nas na zawsze członek Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic, Dariusz Warwas – poinformowali na Facebooku Jego koledzy. 

W TMDP był od samego początku jako współzałożyciel Towarzystwa, a przez trzy kolejne kadencje członek komisji rewizyjnej. Tak w pośmiertnym wspomnieniu opisali Go Miłośnicy:

„Człowiek z wielką wiedzą o historii Pabianic, jeden z najciekawszych kolekcjonerów-pabianiczan i świetny znawca ikonografii pabianickiej, dziejów lokalnej gastronomii, sportu i „kominów”. Potrafił być wymagający, krytyczny i jasno wyrazić zdanie, kiedy widział błędy, ale jednocześnie chętnie dzielił się posiadanymi informacjami. Gdy potrzebowaliśmy materiał graficzny, zawsze dysponował ciekawym zdjęciem, pocztówką czy publikacją. Współpracował aktywnie przy naszych wystawach i grach terenowych, dyskutując tematykę, korygując nasze czasem szalone pomysły i udostępniając swoje materiały – w każdej z nich zostawił znaczący ślad.

Bardzo bliskie były Mu badania archeologiczne, w których mimo kłopotów ze zdrowiem brał najczynniejszy udział. Spędziliśmy razem wiele dni na wykopie w Rypułtowicach, a potem w gabinecie, opracowując materiały. Szybko nauczył się selekcji zabytków i robił to z wielkim wyczuciem. Pomagało w tym niewątpliwie Jego wykształcenie i doświadczenie techniczne oraz kolekcjonerska wiedza o metalach i ceramice.

Zawsze na posterunku, kiedy organizowaliśmy jakiekolwiek wydarzenie. Zawsze chętny do działania i pomocy. Zapamiętamy Go jako ciepłego, serdecznego, a jednocześnie dowcipnego kolegę, który jednym celnym zdaniem potrafił podsumować nasze zażarte dysputy. Wspaniały, dobry, uczynny człowiek, kociarz, degustator smakowitości i wesoły kompan spotkań towarzyskich.

Mieliśmy wspólne plany… Będziemy je realizować – dla Ciebie, Darku”.