Spacer śladami pabianickich Żydów

W niedzielę, 28 listopada, odbędzie się spacer śladami społeczności żydowskiej w Pabianicach. Zbiórka na ulicy Bóżnicznej, w miejscu gdzie znajdowała się synagoga.

Niedzielny spacer to szansa, aby po raz pierwszy odtworzyć topografię miejsc związanych ze społecznością pabianickich Żydów.

To niesamowita okazja, by posłuchać opowieści o żydowskich mieszkańcach naszego miasta, przedsiębiorcach i rodzinach, które zapisały się w historii Pabianic. Oprowadzać nas będzie Andrzej Grzegorczyk, kustosz oddziału Stacji Radegast w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – mówi Renata Uznańska-Bartoszek.

Trasa spaceru będzie wiodła przez miejsca związane z historią żydowskich rodzin: nieistniejącą  synagogę przy ul. Bóżnicznej; budynek, w którym mieściła się pierwsza żydowska szkoła religijna dla chłopców, oraz kamienice, w których niegdyś pabianiccy Żydzi prowadzili swoje sklepy i zakłady. Uczestnicy spaceru powędrują Bóżniczną, Warszawską, Kapliczną, Konstantynowską, Zamkową, Piłsudskiego i ul. Stary Rynek.

Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan w ramach projektu „AKADEMIA OPIEKUNÓW PAMIĘCI”, realizowanego przez Żydowskie Muzeum Galicja i sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030 przy współpracy Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego.

Dodaj komentarz