• W listopadzie prace archeologiczne prowadzono na ul. Warszawskiej, na odcinku od mostu do ul. Gdańskiej. Badacze pozyskali wiele zabytków. Co dokładnie?

    W minionym miesiącu wykonano badania archeologiczne przy instalacji telekomunikacyjnej na wysokości budynku Muzeum Miasta Pabianic. Wyeksplorowano nawarstwienia kulturowe do głębokości 2 metrów.

    – Odsłonięto relikty jednego budynku z XVI wieku wchodzącego w skład zabudowy dworskiej i zniszczonego najprawdopodobniej w pożarze w I połowie XVII wieku. Budynek ten ograniczał teren dworski od wschodu. W odległości około 4 metrów na wschód natrafiono, jak się wydaje, na fosę, której głębokość możemy oszacować na około 3 metry – mówi Małgorzata Wilczek, kierownik działu przygotowania i realizacji inwestycji w PROGREG InfraCity.

    Kolejne prace prowadzono przy moście, na obszarze około 4 arów. Będą one kontynuowane w grudniu.

    – W ich trakcie wyeksplorowano nawarstwienia datowane od XVII do XVIII/XIX wieku. Odkryto fundamenty budynku datowanego na XVIII wiek, fundament muru terenu kościelnego, kilka poziomów ulicy biegnących przy północnej krawędzi obecnej ulicy Warszawskiej, wchodząc pod chodnik i bruk biegnący po ukosie względem obecnej Warszawskiej – wylicza kierowniczka.

    W trakcie wszystkich tych prac pozyskano liczny materiał zabytkowy w postaci fragmentów naczyń (około 2000 fragmentów), kafli piecowych (około 500 fragmentów), kości czy zabytków wydzielonych – 150 sztuk w postaci monet i innych przedmiotów wykonanych z metali kolorowych. Odkryte zabytki można datować od XIV/XV wieku po wiek XX.

    foto: PROGREG InfraCity

    Udostępnij