• Domy Pomocy Społecznej w Pabianicach i Konstantynowie czeka gruntowny remont. Nowe życie zyska też stary gmach „Budowlanki”, „Włókiennika” i WSHE.

   

  Starostwo zamierza gruntownie wyremontować pięć budynków. W planach jest wymiana okien, drzwi, systemów ogrzewania, remont elewacji i dachu, a także przebudowa wewnątrz. Tam, gdzie jest to potrzebne, znajdą się ułatwienia dla osób poruszających się na wózku – windy i podjazdy.

  Nowe życie zostanie tknięte w budynek starej szkoły przy ul. Partyzanckiej. Kiedyś była tam „Budowlanka”.

  – Budynek to ruina. Przez lata nie był ogrzewany. Ale zrobiliśmy inwentaryzację. Konstrukcja jest na tyle w dobrym stanie, że da się tam przeprowadzić remont – mówi wicestarosta Robert Jakubowski.

  Remont będzie przeprowadzony dzięki unijnym środkom rozdzielanym przez urząd marszałkowski. Starostwo złoży wniosek o dofinansowanie jeszcze w tym miesiącu. Remont zakończy się na początku 2019 roku. W planach ma tam być archiwum starostwa.

  – Nie mieścimy się już w naszej siedzibie. A niektóre dokumenty zgodnie z prawem musimy przetrzymywać przez sto lat. Archiwum bardzo nam się przyda – dodaje Jakubowski.

  „Budowlanka” to dopiero początek. Powiat dostał zalecenie, by przyspieszyć wydawanie unijnych środków. Łódzki urząd marszałkowski wydaje bowiem unijne pieniądze… najwolniej w całym kraju. Powstał więc plan naprawczy, a samorządom pieniądze zostaną wypłacone szybciej. Dlatego remonty planowane w powiecie na kolejne lata rozpoczną się szybciej niż pierwotnie planowano.

  Całkowity remont czeka też dawną siedzibę Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej przy ul. św. Jana. Nie wiadomo jeszcze, jakie będzie nowe przeznaczenie tego budynku. Remonty czekają też Domy Pomocy Społecznej w Konstantynowie oraz w Pabianicach przy ul. Łaskiej (na zdjęciu). Lokatorzy DPS-ów nie będą wyprowadzani na czas remontu. Władze powiatu zapewniają, że roboty nie będą przeszkadzać mieszkańcom. Skorzystają oni na cieplejszych, uszczelnionych budynkach i nowej elewacji. Ostatni na liście jest Zespół Szkół nr 3, czyli Włókiennik. Tam również pojawią się nowe okna, drzwi i elewacja. Starostwo złoży wnioski o dofinansowanie w pierwszym kwartale 2018 roku. Remonty wystartują w 2018 i 2019 roku.

   

   

  Udostępnij