• I znów o Pabianicach głośno w całej Polsce. „Rzeźnik” i „malarz” wymyślili przekręt na miliony.

   

  Czujni byli pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego. Udaremnili bowiem wyłudzenie bezpodstawnego zwrotu podatku VAT w niebagatelnej kwocie – 160 milionów złotych! Dowody popełnienia oszustwa podatkowego zabezpieczyli w wyniku przeszukania lokali należących do stron transakcji kupna – sprzedaży 20 obrazów.

   

  W „skarbówce” deklarację z żądaniem zwrotu tak wysokiej kwoty podatku VAT złożył 27-letni młody przedsiębiorca z powiatu pabianickiego, właściciel sklepu mięsnego, który postanowił zająć się handlem dziełami sztuki. Swoją nową działalność rozpoczął od zakupu 20 obrazów, które na jego zamówienie wykonał 31-letni nieznany pabianicki artysta z bogatą przeszłością kryminalną.

  – Pabianiczanin opuścił zakład karny, założył działalność gospodarczą, rozszerzył profil o działalność artystyczną i literacką – mówi Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

  Obrazy, dość proste w swoim przekazie, artysta wycenił na 108 mln zł każdy, a wartość sprzedaży wykazanej na fakturze wyniosła 2 miliardy 168 mln zł!…

  więcej w papierowym wydaniu Nowego Życia Pabianic 13/2017

   

   

  Udostępnij