• Policjanci zatrzymali na gorącym uczynku pięć osób narodowości romskiej związanych z usiłowaniem kradzieży mieszkaniowej. Dwie kobiety weszły do domu pokrzywdzonej pod pretekstem napisania wiadomości do rzekomej sąsiadki. Kolejna osoba w tym czasie plądrowała pokoje. Na szczęście nic z mieszkania nie zginęło.

  O tym, że do domu pod żadnym pozorem nie należy wpuszczać obcych, przekonała się 81-letnia pabianiczanka. W środę, 5 kwietnia, na klatce schodowej w bloku przy ul. Podleśnej starsza pani została zaczepiona przez nieznajomą kobietę. Ta poprosiła ją o pomoc w napisaniu wiadomości do sąsiadki, której ponoć nie zastała w domu. Pokrzywdzona zaprosiła nieznajomą do swego mieszkania. Po chwili zjawiła się inna kobieta, która zaoferowała do sprzedaży pościel. Stojąc w drzwiach kuchennych, zasłaniała prześcieradłem widok na dalszą część mieszkania. W tym czasie kolejna osoba plądrowała pokoje. Dopiero po ich wyjściu 81-latka zorientowała się, że z mieszkania usiłowano ukraść gotówkę.

  Sprawcy tuż po wyjściu z bloku nie zdołali uciec zaparkowanym w pobliżu volkswagenem passatem, w którym siedziały kolejne dwie kobiety. Cała piątka narodowości romskiej wpadła prosto w ręce kryminalnych. Cztery kobiety w wieku 34-45 lat i 42-letni mężczyzna trafili do osobnych cel policyjnego aresztu. Wszyscy usłyszeli zarzut związany z usiłowaniem kradzieży, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

  Policja ostrzega

  Wśród różnego rodzaju przestępców jest grupa takich, których charakteryzuje szczególna przebiegłość i bezczelność. Są to oszuści i złodzieje mieszkaniowi. Działają przede wszystkim w ciągu dnia i do zrealizowania swojego czynu potrzebują obecności domowników. Wpuszczeni do mieszkania, po uśpieniu czujności ofiary wyłudzają od niej pieniądze albo, wykorzystując nieuwagę, dokonują kradzieży rzeczy będących w pobliżu, np. torebki z przedpokoju, kurtki z portfelem czy kluczyków do samochodu.

  W takich sytuacjach konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności i czujności. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do tożsamości osób obcych należy natychmiast skontaktować się z policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112. 

  Udostępnij