• News will be here
  • W czwartek w samo południe rozpoczęła się uroczystość jubileuszowa związana z 80. rocznicą oficjalnego otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach. Galeria Ex Libris zapełniła się gośćmi, bibliotekarzami i przyjaciółmi placówki.

    – Witam władze powiatu, w tym Floriana Wlaźlaka, przewodniczącego Rady Powiatu, władze miasta z prezydentem Grzegorzem Mackiewiczem, Barbarę Czajkę, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, Kingę Siekierską, moderator DDK województwa łódzkiego, dyrektorów i pracowników placówek bibliotecznych z naszego powiatu i województwa, przyjaciół, a szczególnie Annę Domagałę, byłą wieloletnią dyrektor naszej biblioteki – rozpoczęła Marzena Sobala, dyrektor MBP, która następnie przybliżyła historię placówki.

    Pierwsze pabianickie książnice przyfabryczne powstały około 1905 roku. Dwa lata później zakłada bibliotekę Koło Macierzy Szkolnej. W 1925 roku rada miejska podejmuje decyzję o założeniu biblioteki z czytelnią. 22 stycznia 1937 roku następuje oficjalne otwarcie miejskiej biblioteki publicznej przy ul. Kościuszki 7. W 1949 roku siedzibą biblioteki staje się budynek przy ul. Kościuszki 14, a w 1985 roku zostaje przeniesiona do nowego lokalu przy ul. św. Jana 10, w którym znajduje się do dziś. W 1989 patronem zostaje pabianiczanin Jan Lorentowicz…

    Więcej w papierowym wydaniu NŻP nr 20/2017

    Udostępnij