• Sukcesem dla uczniów z naszego powiatu zakończyła się 3. edycja Festiwalu Historycznego Tradycja i Pamięć. Wielki finał miał miejsce w sobotę, 20 maja, w pałacu w Walewicach.

  Tegoroczne zmagania upłynęły pod hasłem „Okres napoleoński a sprawa polska na tle epoki”.

  Nieprzypadkowo spotykamy się w tym niezwykłym miejscu – powiedział poseł Grzegorz Schreiber, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, honorowy patron festiwalu. – To tutaj znajdowała się rodzinna posiadłość Marii Walewskiej, która w 1810 roku urodziła Napoleonowi syna.

  Rywalizacja w tym roku była wyjątkowa za sprawą patronatu Ambasady Francji w Polsce. Placówkę dyplomatyczną reprezentował podczas wielkiego finału pułkownik Roland Delawarde, attaché obrony.

  Zmagania składały się z dwóch etapów: najpierw trzeba było przygotować pracę literacką (szkoły ponadgimnazjalne) lub prezentację multimedialną (gimnazja), a następnie najlepsi podczas finału rywalizowali w turnieju wiedzy. W kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych wśród elitarnej grupy 14 uczniów z dwóch województw znalazły się aż dwie reprezentantki powiatu pabianickiego: Joanna Malinowska (I LO) i Miłosława Sysio (ZS nr 2). Turniej zakończył się sukcesem tej pierwszej, która uplasowała się na podium. W kategorii prac gimnazjalnych wicemistrzostwo województwa łódzkiego wywalczyła Milena Swędrak z Gimnazjum nr 3 w Pabianicach.

  Dodatkową atrakcją dla uczestników finału był pokaz strojów z epoki grupy rekonstrukcyjnej Tomasza Fijałkowskiego, zwiedzanie miejscowego kompleksu i krótki wykład historyczny Zbigniewa Zagajewskiego.

  Udostępnij