• News will be here
 • Hucznie obchodzono dożynki powiatowo-gminne 2017

  W niedzielę barwny korowód dożynkowy przemaszerował z OSP do XIX-wiecznego parku w Szydłowie. Tutaj odprawiono uroczystą mszę świętą, której przewodniczył ks. Marek Kowalski, proboszcz parafii w Lutomiersku. Po niej licznie zebranych gości przywitali starosta Krzysztof Habura oraz gospodarz dożynek wójt gminy Lutomiersk Tadeusz Borkowski. Chleb podarowali im dożynkowi starostowie Małgorzata Staszek i Józef Chojczak.

  Na ręce wójta chciałam przekazać ten chleb, aby nam nie zabrakło go nigdy, i żeby wójt się tak dobrze gospodarzył, żeby w gminie nikomu niczego nie brakło powiedziała Małgorzata Staszek.

  – Szanowny panie starosto, chcemy przekazać panu ten chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów. Niech na wszystkich stołach i we wszystkich rodzinach powiatu pabianickiego nigdy go nie zabraknie – dodał Józef Chojczak.

  Starościna gospodarzy wraz z mężem w Woli Puczniewskiej 15 ha gospodarstwo o profilu produkcja mleczna i roślinna. Starosta natomiast gospodarzy z żoną w Szydłowie na 30 ha, prowadzi gospodarstwo o profilu produkcja mleczna i roślinna.

  Bardzo serdecznie dziękuję za ten piękny bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki. Bochen będący symbolem dożynek, będący symbolem tegorocznych zbiorów, ale przede wszystkim owocem ciężkiej, wytężonej pracy naszych rolników. Życzę nam wszystkim, aby tego chleba nigdy nam nie zabrakło – powiedział starosta Krzysztof Habura. Nasz znamienity rodak papież Jan Paweł II powiedział „oddajcie hołd spracowanym rękom polskiego rolnika, tym rękom, które wydobywają z ciężkiej i trudnej ziemi chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia jest gotów bronić tej ziemi i strzec jej”. Dzisiejsze dożynki są odpowiedzią na słowa naszego papieża. Dożynki to nasze podziękowanie, nasz hołd, nasze dziękczynienie za ciężką pracę i za trud naszych rolników.

  Wójt Tadeusz Borkowski także podziękował za chleb upieczony z tegorocznych zbóż. Obiecał, że będzie go dzielił sprawiedliwie. Następnie przywitał gości. Szczególnie gorąco przyjaciół z Węgier, delegację samorządu z partnerskiej gminy Romhany z burmistrzem Attile Vezerem na czele.

  Po przemowach starosta, wójt oraz starostowie dożynek częstowali chlebem gości i mieszkańców Szydłowa. Następnie rozpoczęło się przekazanie wieńców, które brały udział w konkursie na „Najładniejszych wieniec dożynkowy”. Jury w składzie: Piotr Pączek, Grażyna Paczkowska, Katarzyna Kołodziejczak-Kostecka, Agnieszka Stasiak i Paulina Rzetelska, po obejrzeniu 14 wieńców I miejsce przyznało KGW z Szydłowa (20 pkt.), II miejsce – KGW z Puczniewa (19 pkt.), a III miejsce ex aequo – KGW z Babic, Charbic Dolnych i Mianowa (po 18 pkt.).

  Jako pierwszy wieniec otrzymał starosta Krzysztof Habura. Był to wieniec od KGW Mianów, drugi natomiast wieniec z KGW Charbice Dolne powędrował do Tadeusza Borkowskiego.

  Po oficjalnych uroczystościach przyszedł czas na część artystyczną. Na scenie jako pierwsza wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta GOK w Lutomiersku, potem był popis Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Lutomierzaczki”, następnie zespołu folklorystycznego „Szycha”, Zespołu Pieśni i Tańca „Dobroń”, występ chóru „Romhany” z Węgier, koncert zespołu „Czardasz Trio”. Gwiazdą wieczoru była SHAZZA. Przy jej piosenkach uczestnicy dożynek bawili się znakomicie. O 22.00 rozpoczęła się zabawa taneczna pod gwiazdami z zespołem „Costabrava”. Pogoda na święto plonów na szczęście dopisała i humory też…

  Udostępnij