• W słoneczny piątek ZWiK zorganizował dla dzieci happening. Odbył się w ramach projektu „Pabianicka EKOmoda, czysta zdrowa woda”.

  Wydarzenie podzielone było na dwie części, pierwsza nad rzeką Dobrzynką, a druga na Starym Rynku.

  – Nad Dobrzynką dzieci miały okazję przyjrzeć się próbkom wody, ocenić, czy jest czysta. Krótki pokaz przygotował Mariusz Trzydel z Uniwersytetu Łódzkiego, który od wielu lat bada nasze okoliczne wody i to, co się w nich znajduje – mówi Katarzyna Zellmer z działu rozwoju, marketingu i funduszy ZWiK.

  Na Starym Rynku na rozpoczęcie happeningu zaśpiewała Paulina Suchcicka. Zabawy taneczne i ruchowe, rozgrzewające uczestników, prowadziła Strefa Ruchu. Na dzieci czekały też konkursy i zabawy: ekologiczna krzyżówka i układanie gigapuzzli, malowanie twarzy i zabawa „SOMMELIER WODY”. W smakowaniu wody 95 osób biorących udział w teście uznało, że smaczniejsza jest woda z kranu (oczywiście nie wiedząc, na jaką wodę oddają głos), 15 osób uznało, że obie wody są jednakowo smaczne, a 30 osób oddało głos na wodę z butelki.

  – Odznakę „sommelier wody” otrzymało 140 osób, a wynik naszego testu niezmiernie cieszy – powiedziała Katarzyna Zellmer.

  Na stoisku ZWiK jak zawsze czekała pyszna woda z sokiem lub ciepła herbatka. Po tym wszyscy otrzymali balony z helem, które równocześnie zostały wypuszczone w górę.

  Rozstrzygnięto jeszcze konkurs na hasło „Żyj ekologicznie” dla przedszkoli i szkół podstawowych. I tak I miejsce zajęło PM nr 14, grupa IV za hasło: „CZYSTE SERCE MASZ, GDY O CZYSTĄ WODĘ DBASZ”, II miejsce – PM nr 12, grupa V za hasło: „LANSUJ EKOMODĘ I OSZCZĘDZAJ WODĘ”, III miejsce – PM nr 14, grupa II za hasło: „O WODĘ I ŚRODOWISKO DBAM, BO TROSKLIWE SERCE MAM”. Wśród szkół podstawowych (kl. I – III) pierwsze miejsce zajęła SP nr 15, kl. Ia za hasło: „PIJĘ WODĘ, BO JAK WIECIE, TO NAJZDROWSZY PŁYN NA ŚWIECIE”. II miejsce wywalczyła SP nr 8, kl. IIa za hasło: „W RURACH CZYSTA WODA PŁYNIE, Z TEGO NASZE MIASTO SŁYNIE”, a III miejsce – SP nr 17, kl. IIIa za hasło: „Z KRANU WODA – ZDROWIA DODA”.

  Dodajmy, że ekologiczną imprezę dla dzieci współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Łodzi.

  Każda placówka, która brała udział w konkursie, otrzymała zaproszenia na spektakl „Podwodny świat”. Wręczał je prezydent Grzegorz Mackiewicz oraz prezesi zarządu ZWiK Robert Janus i Joanna Fuks.

  Udostępnij