• News will be here
 • „W rycerskim obozie” to nowa wystawa w Muzeum Miasta Pabianic, którą będziemy mogli oglądać do 14 kwietnia następnego roku. Zwiedzający zobaczą obóz rycerski Władysława Jagiełły na kilka dni przed bitwą pod Grunwaldem.

  – Wystawa przez dwa lata była pokazywana w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, a teraz wyruszyła w Polskę, zaczynając od naszego miasta – powiedział Ryszard Adamczyk, dyrektor muzeum.

  Ekspozycja została przygotowana przez firmę SPES Medieval Market, która specjalizuje się w wyrobie średniowiecznej broni, strojów i obozowego oporządzenia.

  – Większość naszych produktów przeznaczona jest dla zagranicznego odbiorcy, ale miłośników sztuki rycerskiej w Polsce też jest wielu – powiedział Mieszko Helbich, przedstawiciel firmy.

  To cenna wystawa, gdyż możemy, oglądając ją, wczuć się w atmosferę zwykłego życia średniowiecznego obozowiska.

  – Niestety, źródła historyczne nie są bogate na ten temat. Obozy często rozstawiane były tylko na jeden dzień lub tydzień – dodaje dr Piotr Nowakowski, kierownik działu archeologicznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

  W naszym muzeum możemy zobaczyć namiot królewski, który był wygodny i zapewniał bezpieczeństwo władcy. Dodatkowo na wystawie są pokazywane ubiory, broń, drobne przedmioty codziennego użytku.

  Ciekawe zajęcia związane z wystawą dla grup szkolnych i przedszkolnych przygotowali kurator wystawy Joanna Aleksandrowicz wraz z Anetą Adamczyk i Piotrem Poredą z działu historycznego MMP. Z nimi właśnie należy kontaktować się w sprawie muzealnych lekcji.

  Udostępnij