• W piątek, 5 stycznia, środowisko sportowe pożegnało Andrzeja Prejsia, byłego zawodnika sekcji zapaśniczej Pabianickiego Towarzystwa Cyklistów.

  Był wychowankiem PTC i jednym z wyróżniających się zawodników sekcji zapaśniczej w latach 70. i 80. Swoje sportowe sukcesy i kolekcjonowanie medali rozpoczął od zwycięstwa w rozgrywanym w Łodzi 14 maja 1972 roku okręgowym turnieju młodzików (roczniki 1957-1959, kat. 36 kg) w ramach przygotowań do Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Później były wygrane i czołowe miejsca w VI Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, licznych turniejach roczników spartakiadowych (Radom, Łódź, Piotrków Tryb., Radomsko) i juniorskich (Ogólnopolski Turniej Winobrania, mistrzostwa okręgu, MP juniorów 1974). W latach 70. PTC i jego zapaśnicy bardzo skutecznie walczyli także w rozgrywkach ligowych. Przełomowym rokiem w Jego karierze był rok 1975 i start na IV Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży rozgrywanej w Białymstoku. Zdobył tam złoty medal, pierwszy w historii PTC, wygrywając wszystkie swoje walki przed czasem. Bardzo dobry start zaowocował powołaniem na zgrupowanie kadry młodzieżowej Polski i przyznanie młodemu zawodnikowi Złotej Odznaki „Za zasługi dla PTC”.
  Kolejne lata to walka o punkty ligowe (I liga) oraz turnieje międzynarodowe w kadrze Polski juniorów. Talent poparty pracą z trenerami T. Feliksińskim, A. Błochem i A. Kłębowskim przynosi kolejne sukcesy – brązowy medal MP juniorów (kat. 48 kg – 1976), mistrzostwo okręgu seniorów, 5. miejsce na V OSM (kat. 52 kg – 1977) i… dwuletnią przerwę.
  Andrzej Prejś wrócił na matę w wielkim stylu, zaliczając bardzo dobry występ w I Turnieju I Ligi Indywidualnej seniorów w Olsztynie (1983) oraz podczas rozgrywanych w maju w Piotrkowie Trybunalskim MP seniorów, zdobywając wicemistrzostwo Polski (kat. 52 kg). Był to pierwszy medal zawodnika PTC na imprezie seniorskiej. Pabianiczanie docenili ten sukces, a Prejś został wybrany trzecim sportowcem Pabianic w plebiscycie „ŻP”.

  Zmarł 24 grudnia 2017 roku w wieku 60 lat.

  Cześć Jego Pamięci!

  Udostępnij

  Jeden komentarz

  1. Na pogrzebie 5.01.2018r ANDRZEJA PREJSIA pożegnali koledzy z PTC wraz z pocztem sztandarowym PTC oraz czterech prezesów PTC z Prezesem Honorowym Radosławem Januszkiewiczem.

  Możliwość komentowania została wyłączona.