• Szykuje się plener malarski „Piękno natury i zabytki – Traktem opisów Jana Długosza – na obszarze byłych dóbr pabianickich”. Organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Dłutowa.

  Stulecie odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości skłania dziś do pożytecznych badań i dyskursów historyków, ale wywołuje także ostre dzielące naród spory polityczne.

  – A że polityka dzieli, a kultura łączy i łagodzi obyczaje, to dlatego nasze „pabianicko-dłutowskie” Towarzystwo Miłośników Dłutowa przewidziało na lata 2018-2021 wiele imprez integrujących społeczności lokalne – mówi Jan Jagusiak, przewodniczący Towarzystwa.

  Jedną z nich będzie plener malarski nawiązujący do opisanych ponad 550 lat temu przez sławnego kronikarza Jana Długosza gospodarki i 32 miejscowości „państwa pabiańskiego”: od Dłutowa po Retkinię i Rudę Pabianicką i od Dobronia aż po Kurowice.

  – Do pierwszego pleneru zapraszamy przede wszystkim twórców i sponsorów oraz samorządy z pięciu jednostek wokół Pabianic – mówi przewodniczący. – Samorządem wspomagającym nasze Towarzystwo jest gmina Dłutów.

  Na początku maja nastąpi otwarcie pierwszej imprezy. Artyści malarze utrwalą przede wszystkim obiekty (tematy) z tej gminy; jednak do każdej współpracującej gminy „dotrze” malarz, aby utrwalić tam w stulecie Niepodległej obiekty wskazane przez lokalny samorząd.

  – Wystawa poplenerowa odbędzie się w Pabianicach, przed świętem 11 listopada – dodaje Jan Jagusiak.

  Wszyscy sponsorzy i oczywiście twórcy dzieł będą zaprezentowani w dorocznej Kronice Gminy Dłutów i w folderze poplenerowym. Pieczę artystyczną nad plenerem sprawuje Norbert Hans.

  Towarzystwo Miłośników Dłutowa zaprasza do udziału w sponsorowaniu pleneru 2018 firmy oraz osoby fizyczne – miłośników malarstwa i pasjonatów dziejów naszych małych ojczyzn. Środki finansowe można przesyłać w lutym i marcu na konto bankowe TMD 71 9263 0000 0940 3090 2011 0001 z dopiskiem: „PLENER”. Telefon kontaktowy do organizatorów: 505-40-20-35.

  Udostępnij