• News will be here
 • 5 marca w Pabianicach będzie można bezpłatnie zrobić badanie na osteoporozę. Odpowiada za nie Fundacja NEUCA dla Zdrowia.

  Mobilne centrum badań (osteobus) pojawi się przy ulicy Nawrockiego 17a między godz. 10.00 a 16.00 przy siedzibie partnera akcji. Tam można zapisywać się już na darmowe badanie.

  Wykwalifikowany personel medyczny oceni poziom gęstości kości i udzieli porad w zakresie profilaktyki.

  Osteoporoza to choroba układu kostnego. Jej najgroźniejszymi następstwami są przede wszystkim pogorszenie się stanu tego układu, a także większa podatność do występowania złamań. To poważne zagrożenie, szczególnie dla osób starszych. W wielu przypadkach, złamania, na przykład w obrębie nasady bliższej kości udowej sprawiają, że pacjenci nieodwracalnie tracą pełną sprawność funkcjonalną, a w skrajnych przypadkach są zmuszeni do długiej rekonwalescencji w łóżku i korzystania z pomocy osób trzecichmówi dr hab. prof. nadzw. Marek Żak, specjalista fizjoterapii, autor raportu „Upadki osób starszych – przyczyny i następstwa”.

  Wczesne rozpoznanie osteoporozy pozwala na wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego. Densytometria umożliwia wykrycie osteoporozy we wczesnym stadium rozwoju, a także pozwala na monitorowanie leczenia i określenia stopnia zaawansowania choroby. Polecana jest osobom po 40. roku życia, u których w rodzinie występowała osteoporoza, jak również wszystkim kobietom po 50. roku życia i mężczyznom, którzy ukończyli 55 lat.

  Badanie trwa około 7 minut i wykonywane jest przez wykwalifikowany personel, który wcześniej przeprowadza wywiad z pacjentem. Po jego zakończeniu pacjent otrzyma wydrukowany wynik, a także wskazówki dotyczące profilaktyki osteoporozy.

  Z badania mogą skorzystać wszyscy zainteresowani. Jedynym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest ciąża.

  Udostępnij