• News will be here
 • Chociaż sesje on-line w przyszłej kadencji będą już obowiązkowe, w Pabianicach najprawdopodobniej obradujących radnych będzie można oglądać już w czerwcu.

  Ratusz ogłosił właśnie przetarg na dostawę i montaż sprzętu, który wprowadzi nowe rozwiązania podczas obrad Rady Miejskiej.
  Zamówienie obejmie kilka współgrających ze sobą systemów: system transmisji on-line i zarządzania obradami, system elektronicznej dystrybucji dokumentów pomiędzy Biurem Rady a radnymi, system transmisji audio-wideo z obrad do internetu z wykorzystaniem kamer obrotowych oraz system nagłośnienia i projekcji w sali, gdzie obradują radni. Usługa obejmie także przeszkolenie użytkowników, czyli radnych i urzędników zarządzających systemem – mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy UM.
  Koszty wdrożenia systemu ratusz pokryje z dotacji unijnej, która w ubiegłym roku pozyskana została na projekt poprawy dostępności usług elektronicznych „e-Pabianice”. Miasto spełni obowiązek transmisji on-line z posiedzeń rady, który wchodzi od nowej kadencji samorządów. Po rozstrzygnięciu przetargu pierwsza sesja on-line mogłaby się odbyć w czerwcu.
  Obraz i dźwięk z posiedzeń Rady Miejskiej będą na żywo transmitowane do internetu i dostępne przez aplikację na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, również z nagraniami archiwalnymi. Zamontowane w sali dwie szybkoobrotowe kamery będą zsynchronizowane z systemem do zarządzania obradami. Takie rozwiązanie pozwoli bezpośrednio pokazać wyniki głosowania, nakładać napisy na obraz, na przykład nazwisko i funkcję przemawiającego, i automatycznie archiwizować materiał – dodaje rzecznik.
  System w przyszłości może wykorzystać tłumacza języka migowego w obrazie transmisji.
  Montaż systemu transmisji on-line wiąże się z przebudową sali nr 4, gdzie odbywają się obrady. Na początek zostanie wyposażona w 29 stanowisk z mikrofonami i terminalami do głosowania. Nagłośnienie i projekcja będą zamontowane na stałe. W urzędzie pojawi się również oprogramowanie do elektronicznej dystrybucji dokumentów między Biurem Rady Miejskiej. Radni uzyskają dostęp do witryny internetowej umożliwiającej pobieranie, czytanie i zapisywanie dokumentów na sesje i komisje.
  Elektroniczny obieg pozwoli uniknąć kopiowania i magazynowania dokumentów, obniży koszty i gwarantuje pełniejszą kontrolę nad przepływem informacji – powiedziała Aneta Klimek.

  Sesje on-line nie są żadną nowością. Takie rozwiązanie stosowane jest w gminie Rzgów od 2015 roku. Każda sesja ma kilka tysięcy odbiorców. Co ciekawe, odkąd kamery pojawiły się na sali obrad, sesje znacznie się wydłużyły. Radni traktują je jako narzędzie do „lansu”, szczególnie aktywnie wypowiadając się w tym roku wyborczym. Jak będzie w Pabianicach? Śmiemy myśleć, że podobnie.

  Udostępnij