• W czwartek, 15 marca, w sali kominkowej starostwa na uroczystym spotkaniu „Zwyczajni – Niezwyczajnie” uhonorowano 21 osób za postawy godne naśladowania.

    To już piąta edycja tego typu podziękowań dla „bohaterów dnia codziennego”. Za obywatelskie ujęcia pijanych kierowców, niesienie pomocy potrzebującym i reagowanie na łamanie prawa dziękowali komendant naszej policji insp. Cezary Petrus, wicestarosta Robert Jakubowski oraz Irena Grenda z zarządu powiatu pabianickiego.

    Uhonorowano 21 osób. Za ujęcia pijanych kierowców, którzy mieli od 1 do 2,5 promila alkoholu w organizmie, wyróżniono 15 osób, w tym trzy panie. W kilku przypadkach „zwyczajni” mieszkańcy naszego powiatu reagowali w sposób niezwyczajny, zabierając pijanym kierowcom kluczyki ze stacyjek, by udaremnić dalszą jazdę. Niektórzy z tych pijanych kierowców doprowadzali do kolizji. Przykładem może być mężczyzna, który 10 grudnia na drodze wojewódzkiej nr 485 (między Bełchatowem i Pabianicami), mając w organizmie ponad 2,5 promila, spowodował dwie stłuczki.

    To dla nas, pabianickich policjantów, zaszczyt, że możemy dzisiaj uroczyście podziękować za postawy godne naśladowania. Wedle dewizy iż bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa, państwa postawy w stosunku do pijanych kierowców w sposób znaczący przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa na naszym terenie. Dzięki waszej postawie nie doszło do kolejnej tragedii – mówił insp. Cezary Petrus.

    Wspomniał również, iż ostatnie wydarzenia wskazują, że skuteczność policji w dużej mierze zależy od postaw obywateli. Podkreślił, że każde wsparcie w policyjnych działaniach ze strony lokalnej społeczności jest ważne, ale przede wszystkim buduje bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania i przestrzeni publicznej. Takie zachowanie winno być wzorem do naśladowania dla innych.

    W gronie wyróżnionych znalazły się także osoby niosące pomoc potrzebującym. To dwaj mieszkańcy Pabianic oraz dwie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu. Zakonnice pospieszyły z pomocą 77-letniej kobiecie, która pod koniec października ubiegłego roku samowolnie oddaliła się z pabianickiego szpitala. Policjanci przeczesywali okoliczne tereny w poszukiwaniu starszej pani. Po kilku godzinach otrzymali zgłoszenie o kobiecie idącej trasą S-14 w kierunku Zduńskiej Woli. Zanim jednak policyjny patrol dojechał na miejsce, kobietą zaopiekowały się siostry urszulanki. Odwiozły schorowaną 77-latkę do domu i przekazały pod opiekę rodziny. Kolejna osoba pomogła schorowanej, błąkającej się po Pabianicach 90-latce, która straciła orientację i nie mogła odnaleźć drogi powrotnej do domu. Inny „bohater dnia codziennego” otrzymał podziękowania za uczciwość i kreowanie zachowań godnych najwyższego uznania i stanowiących wzór partnerskiej współpracy policji ze społecznością lokalną. Mężczyzna znalazł leżącą na ulicy torebkę wraz z dokumentami, gotówką, biżuterią i zaniósł ją na policję. Zguba wróciła do właścicielki.

    Podziękowania trafiły również do dwóch osób, które „niezwyczajnie” zareagowały na łamanie prawa. To mieszkaniec Pabianic, który pod koniec lutego wykazał się obywatelską postawą ujęcia na gorącym uczynku sprawcy kradzieży torebki damskiej w tramwaju linii 41. Jego postawa godna naśladowania znalazła szeroki oddźwięk zarówno wśród mieszkańców, jak i w lokalnych mediach.

    W imieniu władz samorządowych powiatu chciałbym serdecznie podziękować za te nadzwyczajne postawy i życzyć, by zawsze był u Państwa hart ducha, pozwalający się przeciwstawić fałszywej teorii, że dzisiaj wszyscy jesteśmy skłonni przejść obojętnie obok tych, którzy potrzebują pomocy. Państwa postawy zasługują na wyrazy uznania i głębokiego szacunku – powiedział wicestarosta Robert Jakubowski.

    Uroczyste spotkanie było również okazją do uhonorowania dwóch funkcjonariuszy wydziału kryminalnego za zaangażowanie w służbie i wzorowe wykonywanie zadań związanych z poszukiwaniem osób zaginionych.

    Udostępnij