• News will be here
  • Nawet 4 tysiące złotych kary może otrzymać rodzic, który nie zaszczepi swojego dziecka. W ubiegłym roku niezaszczepionych było blisko 178 dzieci. W Pabianicach pojawiły się również przypadki gruźlicy i wszawicy.

    Takie informacje przedstawiła Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. W 178 przypadkach nieszczepienia dzieci powody były różne: choroba lub poglądy ideologiczne. Najczęściej rodzice zasłaniają się chorobą swych pociech. Trudno jednak uwierzyć, że dziecko jest chore przez dwa lata. Sanepid wystawił więc 180 upomnień, 32 tytuły wykonawcze oraz 31 wniosków do wojewody o wszczęcie postępowania.

    Oporni rodzice muszą liczyć się z karą. Może wynosić ona nawet 4 tys. zł (po 2 tys. zł na rodzica). Zazwyczaj, kiedy pojawia się postępowanie komornicze, rodzice odpowiadają na wezwania i szczepią dzieci. W takim przypadku mogą również liczyć na anulowanie kary.

    Kolejnym problemem, jak donosi sanepid, jest wszawica, która cały czas pojawia się w przedszkolach i szkołach. Wzrosła także liczba zachorowania na gruźlicę. W ubiegłym roku odnotowano aż 12 przypadków, w tym u dzieci, co dotychczas było niespotykane.

    Udostępnij