• News will be here
 • W nowej siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej w środę, 21 marca, świętowano podczas śniadania wielkanocnego.

  Uroczystość uświetnił występ wokalno-taneczny podopiecznych WTZ, który przybyli goście nagrodzili gromkimi brawami. Był też szybki quiz na ułożenie zdania z tzw. „rozsypanki wyrazowej”. Chętnych do rozszyfrowania zagadki było wielu, ale najlepiej z zadaniem poradziła sobie Bożena Bednarska, dyrektor MCPS-u. Prawidłowa odpowiedź brzmiała: „Z wielkanocną pieśnią podziel się miłością”.

  Po występach artystycznych zebranych powitała Agnieszka Jaksa, kierownik WTZ: Drodzy państwo, drodzy goście, drodzy uczestnicy. To, co widzicie na stole, jest rezultatem kilkugodzinnej pracy. Już od szóstej rano wszyscy byli w gotowości, aby ugościć wszystkich jak najlepiej. Zanim jednak rozpoczniemy wspólne śniadanie wielkanocne, chciałabym powitać naszych gości. Zrobię to ekspresowo. Znacie mnie. Nie zawiodę. Powitam jednak każdego osobiście, ponieważ jestem wdzięczna, że jesteście państwo z nami.

  Wśród zaproszonych byli m.in. prezydent Grzegorz Mackiewicz, wicestarosta Robert Jakubowski, przewodniczący Rady Powiatu Florian Wlaźlak, przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Żeligowski, naczelnik wydziału edukacji, kultury i zdrowia UM Waldemar Boryń, przewodniczący „Solidarności” Krzysztof Górny. Przy świątecznym stole zasiedli również przedstawiciele Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej, Centrum Seniora, Środowiskowego Domu Samopomocy, jak również przyjaciele i sponsorzy, którzy hojnie obdarowują Warsztat Terapii Zajęciowej.

  Wesołego Alleluja wszystkim złożyli przedstawiciele ratusza i starostwa, posiłki natomiast poświęcił ks. Sławomir Ciebiada, proboszcz parafii Chrystusa Króla.

  Przepięknie przystrojone stoły kusiły zapachem białej kiełbaski i wielkanocnych pyszności…

  * * *

  Kiedy w WTZ celebrowano śniadanie wielkanocne, obchodzony był również Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

  W pabianickim Warsztacie Terapii Zajęciowej jest czworo uczestników z zespołem Downa. To Agnieszka, Karolina, Dawid i Tomek.

  Oprócz tego, że dzisiaj jest pierwszy dzień wiosny, oprócz tego, że dzisiaj jest śniadanie wielkanocne, to dzisiaj właśnie jest światowy dzień osób z zespołem Downa – powiedziała kierownik Agnieszka Jaksa.

  Z tej okazji szefowa WTZ zapytała swoich podopiecznych, jak postrzegają swoją chorobę.

  Mam marzenia. Czuję się zdrowy i moje marzenia też mają swój mały i duży cel. Ja też jestem, myślę, czuję jak człowiek dorosły. Chcę, by ludzie traktowali mnie tak, jak ja ich. Kocham ludzi – powiedział Dawid.

  Karolina dodała natomiast: Chcę, aby inni traktowali mnie miło, aby mnie kochali. Jestem bardzo wrażliwa i potrzebuję, by inni mnie szanowali, kochali i byli opiekuńczy. Umiem już żyć ze swoją chorobą, pomogli mi w tym moi bliscy.

  Z wielkanocną pieśnią podziel się miłością

  Wielkanoc

  Siedzi królik na miedzy.

  Królik jest zadowolony,

  Że Wielkanoc tuż tuż.

  Lisek chodzi wkoło i jest jeż

  na Wielkanoc u królika zaproszony.

  Królik szykuje koszyczek.

  Na mchu usadzi gości.

  Wspólnie się cieszą,

  Że już świąteczny czas.

  Na wielkanocne śniadanie

  Zapraszają nas.

  Grześ Malinowski

  Udostępnij