• Urząd Skarbowy w Pabianicach informuje, że w ramach trwającej akcji Szybki PIT, która jest kampanią informacyjną Ministerstwa Finansów, przygotowano dla podatników wiele udogodnień oraz narzędzi ułatwiających roczne rozliczenia podatku.

  I tak do 16 kwietniapodatnicy mogą złożyć on-line wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. To najprostszy, najszybszy i najpewniejszy sposób rozliczenia dochodów. W PIT-WZ podatnik przekazuje urzędowi informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, o podwyższonych kosztach uzyskania przychodów czy przekazaniu 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Urząd w ciągu maksymalnie 5 dni roboczych prześle na podany przez podatnika adres poczty elektronicznej e-mail z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. Zeznanie będzie można zaakceptować lub odrzucić do upływu terminu składania zeznań, tj. do 30 kwietnia 2018r. Jeżeli podatnik w tym terminie nie podejmie żadnych czynności, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane. Usługa dotyczy zeznań PIT-37.

  Od 15 marca – dostępna jest także usługa PFR, dzięki której podatnicy nie muszą sami wypełniać swojego zeznania podatkowego danymi z posiadanych dokumentów (PIT-11, PIT-8C, PIT-R), które dostali od płatników, czy informacji od organów rentowych: PIT-40A/11A. Te informacje wprowadza administracja podatkowa. Po pobraniu PFR pozostaje tylko zweryfikować zawarte w nim dane, uzupełnić zeznanie o ewentualne ulgi i odliczenia oraz przekazać 1% na organizację pożytku publicznego i zeznanie jest gotowe do wysłania. PFR jest dostępny na Portalu Podatkowym. Mogą z niego skorzystać zarówno osoby, które rozliczają się indywidualnie, jak i podatnicy składający zeznanie podatkowe wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci. Za pomocą usługi PFR można złożyć zeznanie PIT-37 i PIT-38.

  Podatnicy mogą również skorzystać z formularza PIT-OP – czyli oświadczenia o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego. Jest on przeznaczony dla tych podatników, którzy są osobami fizycznymi i otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku PIT-40A oraz chcą przekazać 1% podatku wybranej OPP. Takie osoby nie muszą już składać zeznania podatkowego, teraz jeśli złożą PIT-OP, to urząd przekaże wybranej organizacji 1% podatku. PIT-OP można złożyć elektronicznie lub papierowo. Oświadczenie za rok 2017 można składać do 30 kwietnia 2018r.

  26 i 27 kwietnia godziny pracy urzędów skarbowych będą wydłużone. Cały czas dostępne są także dotychczasowe metody rozliczenia – drogą elektroniczną przez system e-Deklaracje lub papierowo.

  Jak co roku, w Centrum Obsługi Urzędu Skarbowego w Pabianicach przygotowaliśmy specjalne stanowiska komputerowe do składania zeznań, za pomocą których można samodzielnie lub z pomocą pracownika urzędu przesłać zeznanie roczne drogą elektroniczną. Podobne stanowiska dostępne są także w innych urzędach skarbowych. Składając PIT przez internet, można zrobić to naprawdę szybko. Dodatkowo jest to proste i bezpieczne, a jednocześnie oszczędza czas i pieniądze. Nie trzeba przy tym drukować formularza, wypełniać go odręcznie czy kupować znaczka pocztowego – mówi Anna Gręda, naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach.

  Kampanii Szybki PIT towarzyszy strona internetowa www.szybkipit.pl. Zawiera ona aktualności, broszury informacyjne Ministerstwa Finansów i informacje o sposobach rozliczeń rocznych przez internet. Akcja Szybki PIT jest też obecna na Facebooku.

  Udostępnij