• News will be here
 • W czwartek, 19 kwietnia, w MOK-u odbyło się III Forum Liderów Edukacji Powiatu Pabianickiego „Jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”. Gospodarzami byli Małgorzata Biegajło, dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego, oraz insp. Cezary Petrus, komendant powiatowy policji.

  III forum rozpoczęła etiuda teatralna „(Nie)Bezpieczny Internet” w wykonaniu teatru „Siła twórczości” z MOK-u. To spektakl o samotności, lęku, wykluczeniu oraz o destrukcyjnej sile cyberprzemocy. Nastoletnia Klaudia boryka się ze zwykłymi problemami zwykłych nastolatek. Niestety, zamiast szukać pomocy u bliskich, szuka ich w internecie, gdzie pada ofiarą oszustów, naciągaczy oraz hejterów. Zagubiona dziewczyna próbuje doścignąć wyimaginowany ideał wykreowany w wirtualnym świecie. Jej rówieśnicy wrzucają do sieci kompromitujące ją zdjęcia. „Internet nie zapomina, jesteś załatwiona na zawsze” – mówią. Wymowny w swej prostocie spektakl wykorzystujący minimum rekwizytów i dekoracji zrobił wrażenie na widzach. Jego dopełnieniem były przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 plakaty z równie wymownymi hasłami: Hejt zabija! Uważaj, aby nie wpaść w sidła sieci, to się trudno leczy! Przemoc w sieci zobojętnia na życie!

  Celem naszego forum jest realizacja jednego z priorytetów polityki oświatowej państwa na ten rok szkolny, mianowicie bezpieczeństwo w internecie, jak i bezpieczeństwo w mediach społecznościowych. Dlatego też mottem przewodnim jest „Jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie” – powiedziała dyrektor Małgorzata Biegajło.

  Głównym prelegentem był prof. Jacek Pyżalski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od wielu lat zajmujący się pracami badawczymi związanymi z zagadnieniami między innymi agresji elektronicznej, cyberprzemocy wśród młodzieży. Jest autorem pierwszej monografii na rynku polskim dotyczącej agresji elektronicznej „Agresja elektroniczna wśród dzieci i młodzieży”.

  Ujawnienie zjawiska cyberprzemocy wymaga podjęcia w szkole konkretnych działań interwencyjnych. Stąd też mł. asp. Aleksandra Białkowska, profilaktyk społeczny, oraz st. insp. Paweł Zysk ze straży miejskiej przedstawili procedury reagowania wobec zjawiska cyberprzemocy. Podkreślali, że niezależnie od tego, kto zgłasza przypadek cyberprzemocy (uczeń, rodzice, świadkowie zdarzenia, nauczyciele), procedura interwencyjna powinna obejmować udzielenie wsparcia ofierze przemocy, zabezpieczenie dowodów i ustalenie okoliczności zdarzenia, wyciągnięcie konsekwencji wobec sprawcy przemocy oraz pracę nad zmianą postawy ucznia.

  Czwartkowej konferencji w MOK-u towarzyszyła wystawa fachowej literatury przygotowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Łodzi – Filia w Pabianicach.

  Udostępnij