• 4 złote na dzienne wyżywienie pacjenta, słabej jakości produkty spożywcze i brak odzieży ochronnej. Raport Najwyższej Izby Kontroli nie miał litości dla naszego szpitala.

    Jakie konkretnie zastrzeżenia miał NIK do naszego szpitala? Dietetyk szpitala w Pabianicach planowała jadłospis diety bezglutenowej z wykorzystaniem składnika przeciwwskazanego dla tej diety, co mogło zagrozić zdrowiu pacjentów. Ponadto jadłospisy nie spełniały zaleceń w zakresie jakości posiłków. Stwierdzono również nieprawidłowości w zakresie niedoborów składników. Ponadto pabianicki szpital wybrał ofertę dostawy mięsa, wędlin oraz drobiu, w której wykonawca zaproponował wędliny o innych cechach niż wymagane przez PCM.

    Najniższe dzienne średnie koszty produktów użytych do sporządzenia posiłków stwierdzono również w naszej placówce. Kształtowały się na poziomie 3,53 zł w 2015r. i 3,86 zł w 2016r. W Pabianicach nie we wszystkich przypadkach podane pacjentom posiłki zgodne były z jadłospisem przewidzianym na dany dzień. Ponadto część pracowników wydających posiłki nie posiadała odzieży ochronnej. Stwierdzono korzystanie z niewłaściwej windy podczas transportu posiłku na oddziały oraz niezgodne z procedurą systemu HACCP wydawanie posiłków pacjentom przebywającym w izolatce. Zastrzeżenia wniesiono także do wartości odżywczej posiłków. W ocenianych dietach stwierdzono niedobory: wapnia, żelaza, magnezu, witaminy B1, potasu…

    Więcej w papierowym wydaniu NŻP nr 18/2018

    Udostępnij