• News will be here
 • Od 1 maja rodzice będą zwolnieni z opłat za pobyt w szpitalu. Dotychczas za leżankę na oddziale pediatrycznym trzeba było płacić 10 zł na dobę.

  Dobre nowiny na specjalnej konferencji prasowej przekazali w piątek (27 kwietnia) przedstawiciele Koalicyjnego Klubu Radnych Pabianice. Od 1 maja rodzice będą zwolnieni z opłat za leżanki.

  Myślę, że to bardzo ważne, bo widzimy zaangażowanie pani ordynator w działalność tego oddziału. To dobrze zainwestowane środki i wspaniały pomysł – zaczął prezydent Grzegorz Mackiewicz.

  Miesięcznie na oddziale dziecięcym przebywa ponad 100 małych pacjentów. Przy większości czuwają rodzice.

  Cieszymy się, że opiekunowie nie będą musieli płacić. Zawsze budzi to jakieś negatywne emocje. Jeżeli rodzic przebywał z dzieckiem 10 dni, to koszt tego pobytu wynosi 100 złotych. Przyznam, że nie było takiej sytuacji przez ostatnie kilkanaście lat, żeby rodzice zabrali dziecko – mówi ordynator Dorota Kardas-Sobantka.

  To, że rodzice są potrzebni w szpitalu, zauważono już w latach 90.

  Kiedyś dzieci się odwiedzało kilka razy tygodniu. To na szczęście zaczęło się zmieniać. Na początku opiekunowie spali na własnych karimatach, które rozkładali na podłodze. Kilkanaście lat temu dzięki społecznym zbiórkom kupiliśmy leżanki, żeby rodzice mieli bardziej komfortowe warunki. Niestety, wprowadzono opłaty, bo rodzice korzystali z mediów. Ten aspekt ekonomiczny przeważył nad korzyściami przebywania rodziców. Myślę, że teraz ten odbiór będzie bardzo pozytywny, bo rodzice często nie rozumieli, dlaczego muszą ponosić koszty – powiedziała Dorota Kardas-Sobantka.

  W maju do PCM trafi 20 nowych leżanek ufundowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

  Podczas konferencji nawiązano również do tematu rajdów rowerowych, z których dochód przeznaczany jest na remont (właśnie ruszył) i doposażenie porodówki.

  16 maja kolejny rajd ruszy z Lewityna, 16 czerwca ze Strzelnicy, 15 lipca rowerzyści ponownie wyruszą z Lewityna, a 26 sierpnia ze Strzelnicy. Wszystkie imprezy zakończą się posiłkiem regeneracyjnym ufundowanym przez PCM. Podczas jednego z rajdów odbędzie się impreza „Aktywne Pabianice”. Szczegóły wkrótce.

  Udostępnij