• News will be here
 • Czeka nas wielki test historyczny na temat odzyskania niepodległości w Pabianicach. W puli nagród 3 tysiące złotych.

  Z inicjatywy prezydenta Grzegorza Mackiewicza w październiku odbędzie się otwarty konkurs pod nazwą „Stulecie odzyskania niepodległości. Pabianice 1914-1920”.

  Adresowany jest do wszystkich osób zainteresowanych udziałem pabianiczan i naszego miasta w wydarzeniach, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości – informuje Aneta Klimek, rzecznik prezydenta.

  Uczestnicy konkursu będą odpowiadali zarówno na pytania dotyczące pabianiczan biorących udział w I wojnie światowej oraz wojnie polsko-bolszewickiej, jak i na pytania o pierwsze dni wolności w mieście i tworzenie władzy samorządowej. Finał konkursu 11 listopada.

  Każdy może zostać współautorem testu i zgłosić propozycję pytania dotyczącego tematyki konkursu.

  Pytanie powinno mieć charakter zamknięty i zawierać cztery możliwości odpowiedzi wraz z przywołaniem źródła informacji. Trzy wybrane pytania zostaną włączone do testu konkursowego. Autorzy tych pytań otrzymają również nagrody – dodaje rzecznik.

  Pytania do testu konkursowego i zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą z początkiem czerwca w wydziale edukacji, kultury i sportu UM i poprzez stronę internetową Urzędu Miejskiego (wkrótce ukaże się formularz karty zgłoszenia).

  Dla zainteresowanych podpowiadamy, że zakres wiedzy, który obejmuje zagadnienia związane z konkursem, zawiera następująca bibliografia (dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej): R. Adamek i T. Nowak 650 lat Pabianic: studia i szkice, Łódź 2005; Dzieje Pabianic (red. G. Missalowa), Łódź 1968; Pabianiciana nr 2, 1993, A. Dopart Z dziejów walk o niepodległość. Pamięci pabianiczan 1768-1921, Pabianice 1993; A. Gramsz Dzieje Pabianic. Kalendarium do 1939 roku, Pabianice 2005; Jednodniówka Legionowa. Dodatek Gazety Pabjanickiej 12 XII 1928; Pabianiczanie, którzy oddali życie za ojczyznę, Pabianice 1933; Jednodniówka P.O.W. powiatu łaskiego: szkice historyczne i wspomnienia, Pabianice 1938; Strona internetowa Urzędu Miejskiego w Pabianicach (O mieście – „wyłowione z sieci”).

  Udostępnij