• News will be here
 • Projektowanie ogrodu ruszyło dzisiaj, 25 maja. Było wspólne sadzenie kwiatów, roślin, krzewów i warzyw oraz kolejne warsztaty.

  Z przyjemnością informuję, że otrzymaliśmy wsparcie finansowe, cztery tysiące złotych z Fundacji BGK w ramach programu „Wolontariat jest super” – cieszy się Agnieszka Jaksa, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej. Nasz projekt OAZA SPOKOJU ma na celu wprowadzenie nowej terapii – hortiterapii, czyli pracy w ogrodzie.

  Projektowanie ogrodu ruszyło w WTZ 25 maja. W ramach projektu został kupiony duży parasol ogrodowy, ogrodowa huśtawka, donice, sprzęt ogrodowy (grabki, szpadle, miotły, sekatory itp.) oraz rośliny, sadzonki i kwiaty.

  Podopieczni w ramach terapii sami będą dbać o ogród i warzywniak. Będą mieć zajęcia na pięknie ukwieconym tarasie, a warzywa z ogródka wykorzystywać w pracowni gospodarstwa domowego.

  Mamy już nowy budynek i piękne doposażone sale. Nie stajemy jednak w miejscu i idziemy dalej. Teraz będzie pięknie również dookoła budynku, a nowy rodzaj terapii przyczyni się do jeszcze efektywniejszego rozwoju podopiecznychdodaje pani kierownik.

  Główny celem projektu jest wspieranie rozwoju fizycznego i intelektualnego osób niepełnosprawnych poprzez warsztaty i stworzenie ogrodu oraz zagospodarowanie tarasu i przestrzeni dookoła budynku WTZ. Hortiterapia, która zostanie zastosowana podczas realizacji projektu, to terapia ogrodem, która poprawia nastrój i obniża poziom stresu. Bazuje na wrodzonej potrzebie kontaktu z naturą, a kontakt ten wywołuje pozytywne reakcje. Może być realizowana czynnie w postaci uprawiania i pielęgnacji roślin lub biernie poprzez obserwację. Działania projektowe doprowadzą do poprawy kondycji w aspekcie fizycznym, psychicznym, społecznym czy poznawczym, będą stymulowały wszystkie 5 zmysłów.

  Projekt realizowany jest przy wsparciu wydziału ochrony środowiska UM oraz firmy ogrodniczej LIMBA.

  Udostępnij