• News will be here
  • Dzisiaj od rana policjanci drogówki prowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych, zwłaszcza w okolicy oznakowanych przejść. Bacznie też przyglądają się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego.

    Do wypadków z udziałem pieszych najczęściej dochodzi z winy kierowców. Przyczyną jest nieudzielenie pierwszeństwa osobie na przejściu, zbyt duża prędkość lub nieprawidłowe manewry, w tym wyprzedzanie na pasach – mówi Joanna Szczęsna, rzecznik prasowy policji.Nie bez winy są także piesi. Ich najczęstsze grzechy to nagłe wtargnięcia na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód, wejście na ulicę zza pojazdu, przekraczanie jezdni w niedozwolonych miejscach oraz brak elementów odblaskowych podczas poruszania się poza terenem zabudowanym.

    Od początku roku policja odnotowała 31 zdarzeń z udziałem pieszych. 7 wypadków i 19 kolizji spowodowanych było z winy kierujących. Główną przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach. W wyniku tych zdarzeń 9 osób odniosło obrażenia. Nie bez winy byli także piesi. Nieostrożne wejście na jezdnię było przyczyną 5 kolizji.

    Udostępnij