• News will be here
 • W sobotę, 21 lipca, o godz. 12.00 ruszył wyścig kolarski „Pierwszy Klasyk Pabianicki. Memoriał Marka Wojny” zorganizowany przez Pabianickie Towarzystwo Cyklistów.

  Na starcie stanęło 138 zawodników, w tym kilkunastu z Pabianic. Wielu z nich to byli lub obecni mistrzowie Polski. Pabianickie zawody należą do jednego z pięciu wyścigów szosowych rozgrywanych w ramach „Klasyki Ziemi Łódzkiej 2018”.

  Pogoda i kibice dopisali. Na podium stanęli pabianiccy zawodnicy: Sylwia Gajdka, Mikołaj Kuropatwa i Igor Golenia.

  Rok temu mieliśmy pierwsze kryterium uliczne. Po udanych zawodach dostaliśmy propozycję z Okręgowego Związku Kolarskiego, aby zorganizować imprezę ogólnopolską – powiedział Tomasz Olban, kierownik wyścigu i kierownik sekcji kolarskiej PTC.

  W organizacji pomagali mu Wojciech Golenia i inni sympatycy kolarstwa oraz ich rodziny. Gościem honorowym była Bogumiła Matusiak, wielokrotna mistrzyni Polski w kolarstwie szosowym, którą od 1990 roku trenował Marek Wojna.

  Dzięki trenerowi, któremu poświęcony jest wyścig, zaczęliśmy startować za granicą – wspomina Bogumiła Matusiak. – Był tytanem pracy, dużo wymagał.

  Pierwszy wyścig w Pabianicach, a na starcie cała czołówka zawodników Polski – powiedział zachwycony Wiesław Drygała, komentator sportowy, gdy międzynarodowy sędzia przedstawiał zawodników i opowiadał o ich osiągnięciach.

  Pierwszych na starcie przy parku Wolności ustawiło się 34 zawodników w kategorii M40 i M50. Mieli do przejechania 3 pętle i 71,7 km. Wśród nich Piotr Lewandowski i Krzysztof Lasota z PTC. Powitano w tych grupach wiekowych kolarzy: Grzegorza Turkiewicza, przewodniczącego Zarządu Komisji Masters PZK, Grzegorza Stolarka, mistrza Polski Masters i Ryszarda Nowakowskiego, wójta gminy Parzęczew.

  Po nich wystartowali zawodnicy M20 i M30, mając do przejechania najdłuższy dystans 89 km, a następnie ruszyły inne grupy wiekowe.

  W najładniejszej kategorii mamy Joannę Kucal, medalistkę mistrzostw świata, i Sylwię Gajdkę z PTC, która zwyciężyła w Pierwszym Kryterium PTC. Mamy również na starcie sławnego Krzysztofa Sujkę w M60, urodzonego w Pabianicach, zdobywcę srebrnego medalu na mistrzostwach świata. I najstarszego uczestnika Mieczysława Frankowskiego, który ma 88 lat – mówił komentator.

  Start i meta usytuowane były na ul. 15. Pułku Piechoty Wilków. Trasa wiodła przez Hermanów, Pawlikowice, do Róży. Tam zaczynała się pętla, która prowadziła przez Ślądkowice, Kolonię Ldzań, Dobroń, Mogilno do Róży. Zawodnicy w swoich kategoriach mieli do przejechania od 1 do 4 pętli, po których wracali do Pabianic.

  Na metę przyjechali najpierw zawodnicy w kategorii M60 i M80. Jednym z pierwszych był Zbigniew Michalski z Warszawy (83 lata), sześciokrotny Mistrz Polski Masters.

  Trasa dobrze przygotowana i oznakowana, ładnie obstawiona przez strażaków i inne służby. I dużo kibiców – powiedział.

  Przyjechaliśmy całą rodziną dopingować Michała Borowca z PTC. Jesteśmy z niego dumni, pięknie walczył – dzielili się wrażeniami tata Dariusz, żona Agata i syn Bartuś.

  Bohaterem wyścigu był Jędrzej Zaorski z PTC Alpina Pabianice. Po wywrotce dogonił peleton i… jeszcze próbował uciekać. Oprócz zawodników PTC Alpina Pabianice nasze miasto reprezentowały Pabianicka Grupa Rowerowa i PAFANA Pabianice.

  Na trasie przy sędziowaniu pomagała Grupa Motocyklowa Stowarzyszenie „Akcja dla kolarstwa”. Kolarzy asekurowała policja, trasę obstawiała również straż miejska, a pomoc medyczną zapewnił Ochotniczy Sztab Ratownictwa. Zwycięzcom medale wręczali: Waldemar Sawosz, prezes PTC, Bogumiła Matusiak, Tomasz Olban oraz Justyna Flejsner i Wiktoria Jóźwiak, Miss i Wicemiss Ziemi Łódzkiej 2018.

  Na podium stanęli zawodnicy z Pabianic: Sylwia Gajdka – I miejsce, Mikołaj Kuropatwa – III miejsce i Igor Golenia – III miejsce, który zadebiutował na zawodach kolarskich.

  Wyniki:

  Kategoria M20: I m. – Mateusz Kwiatkowski (Dąbrowa Górnicza), II m. – Mateusz Kądziela (Radzionków), III m. – Mikołaj Kuropatwa (Pabianice); M30: I m. – Kamil Hajda (Radzionków), II m. – Piotr Barczyk; III m. – Krzysztof Wolski (Ozorków); M40: I m. – Adrian Jach, II m. – Piotr Szafraniec (Chocznia), III m. – Adam Potocki; M50: I m. – Grzegorz Stolarek (Łask); II m. – Adam Wolański; III m. – Grzegorz Turkiewicz (Zduńska Wola); M60: I m. – Jerzy Jagieła, II m. – Leszek Jakuć, III m. – Jerzy Bylicki; M70: I m. – Grzegorz Fajkowski, II m. – Radosław Myszkowski, III m. – Wielisław Szymański; M80: I m. – Zbigniew Michalski (Warszawa), II m. – Jerzy Podgórski, III m. – Mieczysław Frankowski; K20: I m. – Sylwia Gajdka (PTC Alpina Pabianice); K30: I m. – Żaneta Juszkiewicz (Katowice), II m. – Małgorzata Zimnicka (Łask); K40: I m. – Joanna Kucal, II m. – Marta Syryjczyk (Łaziska Górne), III m. – Joanna Spułtowska (Łódź); amator: I m. – Jacek Filipczak (Brzeziny), II m. – Łukasz Sęk, III m. – Tomasz Prymaka; junior: I m. – Dawid Wiśniewski, II m. – Sebastian Bittner, III m. – Igor Golenia (PTC Alpina Pabianice).

  Ol.

  foto: Ol., red.

  Udostępnij