• News will be here
 • Już od dawna wiadomo, że promieniowanie UVA i UVB ma szkodliwy wpływ na stan skóry. Wielu z nas używa kremu z filtrem przed każdą kąpielą słoneczną. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że na negatywne skutki promieniowania narażeni jesteśmy także, korzystając z powszechnie teraz występujących urządzeń elektronicznych.

  Znacząca większość społeczeństwa nie jest w stanie obejść się bez smartfonów, tabletów czy komputerów, a właśnie te urządzenia, z których korzystamy w bliskiej odległości, emitują światło niebieskie, tzw. HEV (High Energy Visible Light). To właśnie światło może mieć negatywny wpływ na człowieka.

  Te najczęściej zauważane to: suchość oczu, uczucie piasku pod powiekami, pieczenie, a czasem łzawienie. Jednak część zmian trudniej stwierdzić, mimo iż są groźniejsze; mowa tu o zmianach zwyrodnieniowych siatkówki i plamki żółtej prowadzących do pogorszenia widzenia. Kolejną negatywną kwestią jest zaburzenie dobowego rytmu snu. Wiele osób przed snem dużo czasu spędza przed smartfonem, doświadczając potem problemów z zaśnięciem. Przyczyną tego jest również światło niebieskie, hamujące wydzielanie melatoniny, hormonu umożliwiającego zdrowy sen. Kwestią nie pozostającą bez znaczenia, szczególnie dla kobiet, są także powodowane przez to promieniowanie uszkodzenia DNA, a co za tym idzie powstające na skórze zmarszczki. Najbardziej narażone na skutki oddziaływania HEV są dzieci i osoby młode.

  Na szczęście dla tych, którzy muszą korzystać z urządzeń elektronicznych, mamy odpowiedni środek ochronny; są nim szkła antyrefleksyjne z filtrem chroniącym przed światłem niebieskim.

  Wiele firm posiada już w ofercie tego typu szkła. W Optyku Rodzinnym przy ul. Kilińskiego 33 można zasięgnąć porady optyka dyplomowanego odnośnie takich soczewek. Ich cena zaczyna się od 240 złotych. Można dobrać dla siebie odpowiedni produkt, dostosowany do potrzeb indywidualnych. Trzeba pamiętać, że jest to produkt dedykowany dla tych osób, które spędzają powyżej 3-4 godzin dziennie przed ekranami urządzeń elektronicznych.

  Szkła okularowe tego typu można stosować zarówno w okularach z mocą, jak i w tak zwanych zerówkach. Pozytywną informacją dla osób, które w pracy korzystają z komputera, jest to, że pracodawca ma w tym wypadku obowiązek zapewnić należytą ochronę swojemu pracownikowi; najczęstszym rozwiązaniem jest w tym wypadku częściowy zwrot lub refundacja części kosztów przez pracodawcę.

  Zachowaniu większego komfortu podczas pracy przed monitorem sprzyjają częste przerwy oraz odpowiednia pozycja ciała, warto również pamiętać o właściwym oświetleniu, które przeciwdziała zmęczeniu oka (praca w ciemnych pomieszczeniach jest dodatkowym obciążeniem dla oczu).

  Dla przeciwdziałania negatywnym skutkom promieniowania ważna jest także dieta, bogata w takie substancje jak witamina A, luteina, zeaksantyna. Bogate w te substancje są szczególnie warzywa zielone.

  Nie jesteśmy w stanie powstrzymać rozwoju technologicznego, dlatego warto stosować środki zaradcze, które pozwolą nam się cieszyć lepszym zdrowiem i wzrokiem przez wiele lat.

  Martyna Leowska

  Udostępnij

  Jeden komentarz

  1. mi na suchość oczu najlepiej pomagają krople. teraz stosuję krople Starazolin i dzięki nim jestem w stanie pozbyć się problemu suchego oka przy pracy z komputerem.

  Możliwość komentowania została wyłączona.