• Wakacyjną dwudniową wycieczkę do Krakowa zorganizował Oddział PTTK im. Kazimierza Staszewskiego w Pabianicach. Turyści zwiedzili Stare Miasto, Wawel i Kazimierz.

  Kraków jest pierwszą wycieczką z nowego cyklu „Skarby UNESCO” zaproponowaną przez PTTK. W najbliższych latach chcemy odwiedzić najważniejsze miejsca kultury polskiej – powiedzieli organizatorzy.

  Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO obejmuje obiekty prezentujące unikalną wartość historyczną lub przyrodniczą. W Polsce mamy 15 obiektów, w tym w Małopolsce 5, z Krakowem na czele.

  Pabianiccy turyści zaczęli zwiedzanie Krakowa od Zamku Królewskiego na Wawelu. Zachwycili się komnatami królewskimi, ich wystrojem i arrasami. Następnie udali się do katedry wawelskiej. Świątynia to sanktuarium patrona Polski św. Stanisława biskupa. Jego ołtarz i konfesja z relikwiami położony jest w centralnej części obiektu. Turystów zaciekawił herb Pabianic usytuowany blisko ołtarza.

  Herb miasta Aaron jest zarazem herbem kapituły krakowskiej, gdyż Pabianice przez kilka stuleci należały do biskupów z Krakowa – wyjaśnił przewodnik Janusz Worotniak.

  Z Wawelu udali się Drogą Królewską na Rynek Główny. To jeden z największych średniowiecznych placów Europy wytyczony w czasie lokacji miasta w 1257 roku. Pabianiczanie zwiedzali Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza ukazującym sceny z życia Najświętszej Marii Panny i Jezusa Chrystusa.

  Artysta z Norymbergii wykonał w drewnie lipowym ponda dwieście figur. Ale rzeźbiarz po powrocie do rodzinnego miasta nie zaznał tam szczęścia – mówił przewodnik.

  Zwiedzanie, już wieczorowa porą, zakończono przy Pomniku Grunwaldzkim.

  Drugi dzień wycieczki rozpoczęto od Sukiennic i Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku. W 1879 roku kolekcję zapoczątkował Henryk Siemiradzki, ofiarowując tworzącemu się muzeum swój obraz „Pochodnie Nerona”. Po obejrzeniu galerii uczestnicy wybrali się na spacer do dzielnicy Kazimierz. Niegdyś było to samodzielne miasto założone przez Kazimierza Wielkiego, gdzie osiedlali się Żydzi. Zwiedzano tam synagogę Remuh i kirkut. Na Kazimierzu z żydowskimi świątyniami sąsiadowały chrześcijańskie kościoły. Najsłynniejszy z nich to sanktuarium św. Stanisława. Na miejscu, gdzie teraz wznosi się klasztor Paulinów na Skałce, w 1079r. poniósł męczeńską śmierć Stanisław ze Szczepanowa, biskup krakowski, zabity na rozkaz króla Bolesława II Śmiałego.

  Po wygnaniu króla z kraju jego następcą został brat książę Władysław I Herman. Gdy urodził mu się syn, książę podarował pabianickie dobra Kapitule Krakowskiej. Ciekawe, gdyby biskup nie zginął, to może losy Pabianic inaczej by się potoczyły – zadumał się Janusz Worotniak.

  Skałka słynie również z Krypty Zasłużonych Polaków, gdzie m.in. pochowani są Karol Szymanowski, Czesław Miłosz i Jan Długosz, który był głównym fundatorem klasztoru i kościoła na Skałce.

  Miłą wycieczkę po Krakowie zakończyły zakupy pamiątek i obwarzanków na Starym Rynku.

  Udostępnij