• News will be here
 • Na ścianie Domu Katolickiego Parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej przy ul. Żeromskiego 15 odsłonięto tablicę upamiętniającą prześladowania ludności polskiej w czasie niemieckiej okupacji 1939-1945.

  Uroczystość odsłonięcia tablicy „Pamięci tysięcy ofiar zagłady, mieszkańców Pabianic i sąsiednich miejscowości – więźniów obozów koncentracyjnych, pracowników przymusowych, osób prześladowanych i pozbawionych wszelkich praw w latach niemieckiej okupacji 1939-1945” odbyła się dzisiaj, 29 sierpnia. Pod adresem Żeromskiego 15 znajduje się aktualnie Dom Katolicki Parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Kiedyś nieopodal był natomiast plac, z którego zabierani byli do obozów koncentracyjnych i do pracy w III Rzeszy mieszkańcy Pabianic i powiatu pabianickiego. By upamiętnić te tragicznie wydarzenia, tablica pamiątkowa została ufundowana przez miasto Pabianice.

  Inicjatorem tej akcji była 82-letnia Genowefa Rokicka, która w 1944 roku z łapanki wraz z matką i bratem trafiła do niemieckiego obozu pracy.

  Obecnie horror okupacji niemieckiej wydaje się wręcz nieprawdopodobny, trudny do opisania i zrozumienia, zwłaszcza przez młode pokolenie wychowane w czasach demokracji i wolności. Mam nadzieję, że ta tablica zostanie ważnym znakiem pamięci o ofiarach niemieckiego terroru powiedział Andrzej Żeligowski, przewodniczący Rady Miejskiej.

  Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali Grzegorz Mackiewicz, Andrzej Żeligowski oraz świadek tamtych wydarzeń Genowefa Rokicka. 82-latka z ogromnym wzruszeniem podziękowała władzom miasta za ten piękny gest. Pod poświęconą przez proboszcza parafii NMP ks. Józefa Kapiasa tablicą złożono wiązanki kwiatów.

  Udostępnij