• 23 i 24 sierpnia na zaproszenie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej delegacja Szkoły Podstawowej im. Lotników Września 1939 roku w Dłutowie w składzie: wójt gminy Dłutów Grażyna Maślanka-Olczyk, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dłutowie Danuta Syryczyńska, poczty sztandarowe oraz laureaci szkolnego konkursu wiedzy o lotnictwie polskim z opiekunem Andrzejem Oset brała udział w Centralnych Obchodach 100-lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego w Dęblinie. Spośród uczniów w delegacji znaleźli się: Weronika Bilariusz, Karolina Cieciorowska, Szymon Gajda, Oliwia Grącka, Aleksandra Masłowska, Adrian Obrzut, Anna Olczyk, Magdalena Olkusz, Katarzyna Oset i Dawid Sujka. Przedstawiciele szkół zaproszeni byli w ramach projektu drużyna szachownicy.

  Pierwszego dnia pobytu w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie uczniowie zwiedzali m.in.: Wydział Lotnictwa, gdzie największe zainteresowanie budziły symulatory lotnicze; wystawę statyczną samolotów na płycie lotniska oraz Muzeum Sił Powietrznych. Poczty sztandarowe szkół mundurowych i szkół, które mają za patronów lotników, ćwiczyły zaś pod okiem żołnierzy z Kompani Reprezentacyjnej Sił Powietrznych wraz z pocztami wszystkich jednostek lotniczych z całej Polski przed uroczystością, jaka miała odbyć się następnego dnia. Pozostali uczniowie obejrzeli film pt.: „Ostatni pilot” i spotkali się z weteranami lotnictwa. Wieczorem wzięli udział w uroczystym koncercie.

  Bardzo dużym i jednocześnie miłym zaskoczeniem dla uczniów z pocztów sztandarowych było przybycie na plac, gdzie odbywały się próby, wiceministra Obrony Narodowej Wojciecha Skurkiewicza. Wiceminister po złożeniu kwiatów przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt spotkał się z młodzieżą i wyróżnił za zwycięstwa w konkursach wiedzy o lotnictwie 10 uczniów. Wśród dziesiątki wyróżnionych znalazły się uczennice szkoły w Dłutowie: Weronika Bilariusz, Karolina Cieciorowska, Oliwia Grącka, Aleksandra Masłowska, Magdalena Olkusz i Katarzyna Oset.

  Na zakończenie prób uczniowie wspólnie rozłożyli olbrzymią biało-czerwoną szachownicę lotniczą i zostało zrobione zdjęcie z powietrza.

  Drugiego dnia o godzinie 13.30 rozpoczął się na placu przy pomniku Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt uroczysty apel z okazji 100-lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Było to wielkie przeżycie dla uczniów. Na uroczystość przybył Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Został odczytany list Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Premiera Mateusza Morawieckiego. Następnie głos zabrał Minister Obrony Narodowej, który m.in. powiedział, że Dęblińska Szkoła Orląt od 1 października 2018 roku stanie się Lotniczą Akademią Wojskową. W dalszej części uroczystości zostali odznaczeni medalami zasłużeni żołnierze oraz złożono kwiaty przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt. Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziałów.

  Okazało się wkrótce, że to nie koniec wrażeń dla uczniów. Spotkał się z nimi Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Były pamiątkowe zdjęcia i pamiątkowa przypinka dla każdego ucznia od ministra. Kiedy skończyło się spotkanie i wszyscy rozluźnieni robili zdjęcia przy pomniku, ponownie pojawił się Mariusz Błaszczak. Na pamiątkę spotkania otrzymał z rąk wójta gminy Dłutów Grażyny Maślanki-Olczyk i dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dłutowie Danuty Syryczyńskiej pamiątkową deskę przedstawiającą tzw. łosia z dłutowskiego lasu.

  Udział w obchodach 100-lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego na długo zostanie w pamięci uczniów. Być może ktoś z nich niedługo rozpocznie naukę w Szkole Orląt w Dęblinie.

  Udostępnij