• Zarząd Ludowego Klubu Sportowego „Orzeł” Piątkowisko zaprasza na piknik POKOLENIA NA SPORTOWO – 70 lat z LKS „ORZEŁ” PIĄTKOWISKO w sobotę, 15 września, na stadionie.

  Uroczyste otwarcie nastąpi o godzinie 14.00. Pół godziny później rozpocznie się piknik sportowy. Wśród atrakcji będą gry i zabawy sportowe, dmuchańce i tory przeszkód, malowanie twarzy, modelowanie balonów, animacje ruchowe dla dzieci małych i dużych, grill, wata cukrowa.

  Niewątpliwą atrakcją będzie mecz ligowy rocznika 2008 drużyny E1 Orlik LKS „Orzeł” Piątkowisko kontra KKS Włókniarz Konstantynów. Będą również pokazy straży pożarnej z Konina i prelekcja dietetyka o znaczeniu zdrowej diety i aktywności fizycznej.

  Dla rodziców i dzieci będzie czynny punkt informacyjny o klubie, w którym trwać będzie nabór roczników 2005-2011.

  70 lat Orła Piątkowisko

  W tym roku przypada 70. rocznica działalności Ludowego Klubu Sportowego Orzeł Piątkowisko. Jest ona nierozerwalnie związana z podjęciem w 1952 roku uchwały Głównego Komitetu Kultury Fizycznej o powołaniu do życia Ludowych Zespołów Sportowych.

  Już w okresie międzywojennym podejmowano pierwsze próby organizowania sportu wśród młodzieży wiejskiej. Czynił to m.in. ZMP RP „Wici”, zalecając uchwałami swojego Walnego Zjazdu Delegatów (1928r.) tworzenie we wszystkich kołach sekcji wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego. Po zakończeniu II wojny światowej tę inicjatywę kontynuowali działacze kultury fizycznej skupieni wokół Związku Samopomocy Chłopskiej. To oni tworzyli Rady Sportu Wiejskiego w gminach i województwach, a rosnąca lawinowo ilość ogniw (w roku 1951 prawie 9 tysięcy z ponad 300 tysiącami członków) spowodowała powołanie do życia LZS-ów. Tak też została zapoczątkowana działalność Ludowego Zespołu Sportowego w Piątkowisku.

  Najpierw na terenie wsi zaczął działać społeczny komitet, który zajął się miejscową drużyną piłkarską, a gdy aktywność piłkarzy i działaczy zaczęła wykraczać poza teren Piątkowiska, Zarząd Powiatowy w Łasku w 1948 roku zaproponował założenie Ludowego Zespołu Sportowego. Tak też uczyniono. Pierwsze „sportowe działania” związane są z takimi osobami jak: Andrzej Madej, Jakub Janecki, Józef Socha, Henryk Morawiec, Józef Binek, Ryszard Pacholczyk, Eugeniusz Fuks, Mieczysław Miszczak, Henryk Binek, Kazimierz Miller, Wacław Górny, Stefan Andrzejewski, Eugeniusz Musiał i – jak podaje kronikarz klubowy – pan Krzemionka.

  Początki klubu są oczywiście bardzo skromne i rozpoczynają się od meczów na łące z drużynami z Zielonej Górki, Piasków, Karniszewic czy Gimnazjum Królowej Jadwigi, a także klubowego baraku znajdującego się w parku. Klub przez lata przeżywał wzloty i upadki. W latach 1953-1959 prowadzono sekcje: piłkarską, siatkówki żeńskiej, piłki ręcznej, tenisa stołowego, szachów, lekkiej atletyki czy kolarską, by w roku 1967 zawiesić działalność. Wznowiono ją dopiero po 10 latach za sprawą reaktywowania sekcji piłkarskiej. Futboliści szybko udowodnili sens podjęcia takiej decyzji, awansując w 1980 roku do B-klasy, a trzy lata później do A-klasy. Niestety, kłopoty organizacyjno-finansowe znów dały o sobie znać na przełomie roku 1986/1987 i drużyna rozpadła się.

  Latem 1992 roku klub wznowił działalność, a nowo wybrane władze ostro zabrały się do pracy (prezes Roman Swędrak, zarząd – Mirosław Madej, Grzegorz Barys, Krzysztof Szynk oraz komisja rewizyjna w składzie – Dariusz Knop, Tomasz Barys i Sylwester Fuks). Zgłoszono drużynę piłkarską do rozgrywek, zakupiono niezbędny sprzęt, rozpoczęto remont boiska. Gdy w działalność klubową zaangażował się Jan Piech, przeprowadzono remont pomieszczeń klubowych, wykonano nasyp pod trybunę oraz bieżnię. Był też sukces sportowy w postaci awansu do B-klasy. 50-lecie działalności klub świętował na własnym obiekcie okolicznościowym festynem (14 czerwca 1998), podczas którego odznaczono zasłużonych działaczy LZS medalami (Madej, Choiński, Jeliński, Wnuk, Piech), rozegrano mecze oraz odbyły się specjalnie przygotowane pokazy i występy artystyczne. Z kolei drużyna piłkarska prowadzona przez Henryka Jelińskiego zakończyła sezon 1997/1998 na drugim miejscu (skład: Chrzęst, Piczulski, Janecki, Trzeszczak, Janas, Makowski, Miszczak, Werner, Socha, Pilak, Jeliński, Warwas, Figiel, Jończyk).

  3 lipca 1999 roku ponownie prezesem klubu został Mirosław Madej, były piłkarz i wieloletni działacz klubu. To za jego prezesury dochodzi do połączenia sił LZS i Szkoły Podstawowej w Piątkowisku, czego efektem jest powołanie do życia i zarejestrowanie Ludowego Klubu Sportowego „Orzeł Piątkowisko” (2000 rok). Klub zostaje wpisany do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej i związków sportowych w składzie: Mirosław Madej – prezes; Jacek Herbik – wiceprezes; Teresa Socha – sekretarz, skarbnik; Feliks Choiński – gospodarz; Henryk Jeliński, Zbigniew Knop, Mirosław Młynarczyk, Eugeniusz Socha, Stanisław Szewc, Mariusz Świniak – członkowie; Stefan Marchewka, Arkadiusz Jaksa, Kunegunda Miszczak, Henryk Kalinowski, Grzegorz Małecki – komisja rewizyjna. Rozpoczyna się ożywiona działalność nie tylko w sekcji piłkarskiej, ale także tenisa stołowego, siatkówki oraz podczas startów w licznych zawodach gminnych, powiatowych zrzeszenia LZS, spartakiadach czy imprezach i turniejach okolicznościowych organizowanych przez klub. W 2003 roku władze klubu podejmują się kolejnego wyzwania, tym razem dotyczącego klubowej infrastruktury. Rozpoczyna się budowa nowego budynku, a przewidywany koszt inwestycji to 285 tysięcy złotych (ostatecznie wyniósł on ponad 400 tys. zł). W kolejnych latach zrealizowano jeszcze generalny remont boiska i postawienie trybuny oraz boksów dla piłkarzy (2010-2012). 10 października 2004 roku na 55-lecie działalności klubu nowy obiekt przekazano w użytkowanie. Na uroczystościach nie zabrakło władz samorządowych i sportowych. Była też okazja do nagrodzenia wyróżniających się członków klubu. „Orzeł Piątkowisko” otrzymał Złotą Honorową Odznakę LZS, a Kunegunda Miszczak, Zbigniew Marczak i Henryk Jeliński – Zasłużony Działacz LZS. Przyznano też złote, srebrne i brązowe odznaki LZS (Gorzkiewicz, Knop, Małecki, E. Socha, Szewc, Helbik, Jaworska, Kalinowski, Młynarczyk, T. Socha, Świniak, Zielak, Jaksa, Jończyk, Piczulski, Siedlecki) oraz złote i srebrne odznaki ŁZPN (Madej, H. Jeliński, Janecki, B. Jeliński, Rusek). Brązową odznakę PZPN otrzymał Ryszard Górny.

  Działalność Orła Piątkowisko od zawsze kojarzona była z piłką nożną. Od 2000 roku, kiedy połączono siły ze Szkołą Podstawową w Piątkowisku, wielu sukcesów przysporzyli klubowi także najmłodsi jego członkowie i uczniowie szkoły. Później jednak, gdy przy szkole utworzono Uczniowski Klub Sportowy „Junior” (2008 rok), w „Orle” znów skupiono się na sekcji piłkarskiej.

  Trudno dziś wymienić wszystkie imprezy, festyny i turnieje, niemniej te, które odnaleźć można w klubowych kronikach, to: piłkarskie turnieje o Puchar Prezesa GS Samopomoc Chłopska i Wójta Gminy Pabianice, halowe turnieje piłki nożnej dla młodzieży w różnych kategoriach wiekowych, piłkarska liga gminna, „Piłkarska kadra czeka” w kategorii dziewcząt i chłopców; uczestnictwo w rozgrywkach na szczeblu gminy i powiatu w tenisie stołowym, siatkówce, koszykówce, biegach przełajowych, warcabach; powiatowe mistrzostwa LZS-ów, festyny – dożynkowy, milenijny czy konkurs „Karol”, w wyniku którego klub za złożenie projektu na najlepszą inicjatywę w upowszechnianiu kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży ze środowiska wiejskiego otrzymał nagrodę w wysokości 7000 tysięcy złotych (18. miejsce w Polsce wśród 164 jednostek, które zorganizowały 541 imprez sportowo-rekreacyjnych). Nagrodzony Festyn odbył się 24 maja 2009 roku na stadionie „Orła” przy udziale Szkolnego Klubu Europejskiego działającego przy Gimnazjum w Piątkowisku i 700 uczestników z terenu gminy.

  Ponad dwie dekady (1996-2017) wszystkie działania spajał niestrudzony i niezwykle oddany temu co robi prezes Mirosław Madej. Pomysłodawca wielu imprez sportowych, festynów i inicjatyw, dzięki którym klub wciąż się rozwijał i poszerzał obszary swojej działalności. Oczywiście w działalności klubu nie sposób pominąć zaangażowania i wsparcia jakie szło ze strony władz gminnych, struktur lokalnych i wojewódzkich LZS, GS „Samopomoc Chłopska, prywatnych sponsorów oraz mieszkańców Piątkowiska i okolic.

  Dziś klubem „rządzą” kolejni, nowi działacze (prezesi Krzysztof Janicki i od czerwca 2018 roku Sławomir Malinowski), którym poprzednicy wysoko zawiesili poprzeczkę. W następne lecie klub wchodzi dobrze zorganizowany, z prężną sekcją piłkarską posiadającą drużynę seniorów (A-klasa) i trzy grupy młodzieżowe (roczniki 2006-2007, 2008-2009 i 2010-2012), które co dziś jest rzadkością, dzięki zaangażowaniu sekretarza klubu Aleksandry Ochal rokrocznie wyjeżdżają na obozy sportowe. Jest także nowoczesny, zadbany obiekt sportowy. Nie wypada więc takiego dorobku zmarnować.

  Obchody 70-lecia istnienia Orzeł Piątkowisko rozpoczął 8 września 2018 roku od wyjazdu integracyjnego na PGE Stadion Narodowy w Warszawie (47 osób, wśród nich najstarsi członkowie klubu S. Madej i J. Piech). Główne obchody rozpoczną się w sobotę, 15 września o godzinie 14.00 na obiektach klubowych. Będzie część oficjalna, mecz najmłodszych i piknik klubowy. Zapraszamy!

  Udostępnij