• Kandydat obiecuje budowę basenu odkrytego, miejską stację benzynową, zniesienie opłat za parkowanie przed szpitalem, dodatki pieniężne dla nauczycieli i dużo więcej. Krytykuje przy tym obecnego prezydenta Grzegorza Mackiewicza.

  Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości odbyła się 18 września w restauracji „Kaczorowski”. Rozpoczęła się od blisko godzinnego przemówienia Włodzimierza Stanka, kandydata na prezydenta Pabianic.

  Jestem przekonany, że w tym składzie idziemy po zwycięstwo w Pabianicach i powiecie. Pisząc program, spotkaliśmy się dziesiątki, setki razy z mieszkańcami i to oni ten program przygotowali. Mówili o swoich oczekiwaniach, bolączkach. O tym jak rządzący nie potrafią rozwiązać wielu ważnych, a czasem prostych problemów. My je rozwiążemy – zaczął  Włodzimierz Stanek.

  Kandydat nie oszczędzał obecnego prezydenta. Krytykował go m.in. za zorganizowanie konwencji wyborczej w MOK-u, co jego zdaniem upolityczniło miejską placówkę. Mówił o krzywych chodnikach, brudnych ulicach, inwestowaniu pieniędzy podatników w panele informacyjne, które w graficzny sposób pokazują, jak ma zostać zrealizowana dana inwestycja, i o braku zaproszenia na konwencję Mackiewicza zwykłych mieszkańców.

  Uważamy, że prezydent próbuje na siłę wcisnąć nową pelerynkę, która się teraz nazywa „Łączą nas Pabianice”, „Razem dla Pabianic”. Niestety spod tej nowej przyciasnej pelerynki z każdej strony wychodzi stary, znoszony kożuch tych samych ludzi, tych samych twarzy: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Bloku Samorządowego Razem. To wszystko okraszone czerwonym kwiatkiem do kożucha Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a żeby było ciekawiej, przepasany łańcuszkiem Komitetu Obrony Demokracji. Czy taki twór może porwać wyborców? Mam nadzieję, że pabianiczanie nie dadzą się nabrać – dodał.

  Odniósł się do obietnic wyborczych Mackiewicza z 2014 roku, które nie zostały spełnione.

  Zadłużono miasto, podniesiono podatki – grzmiał.

  Dziesięć kategorii

  Swój program wyborczy podzielił na dziesięć kategorii. Pierwsza to inwestycje.

  Tak jak w Ksawerowie, sprowadzimy inwestorów do Pabianic. Dzięki kontaktom w Strefie Ekonomicznej doprowadzimy do scentralizowania terenów inwestycyjnych i w ciągu kadencji przyprowadzimy strategicznego inwestora do miasta, który zasili nasze podatki – rozpoczął obietnice, dodając, że Pabianice nie wykorzystują swojego potencjału.

  Następnym poruszonym tematem było pozyskiwanie środków zewnętrznych. Stanek odniósł się do dotacji rządowych, z których Pabianice nie korzystają. Dodał, że urząd powinien mieć wydział do pozyskiwania środków unijnych. Obiecał, że stworzy w ratuszu wyspecjalizowaną jednostkę. Co do komunikacji miejskiej, kandydat chciałby zmodernizować siatkę połączeń. Zatorze, ul. 20 Stycznia w kierunku lasu, Nowowolska i Graniczna (obszary, które rozbudowują się coraz bardziej) nie mają połączenia komunikacyjnego do centrum. miasta. Jego ambicją jest wprowadzenie darmowych przejazdów autobusem dla uczniów i emerytów, a docelowo dla każdego mieszkańca.

  Stanek podłapał również niezrealizowaną obietnicę wyborczą Mackiewicza. Chodzi o budowę dworca, z którego odjeżdżałyby autobusy dalekobieżne. Teraz odjeżdżają z różnych przystanków. Kandydat nawiązał do Łasku. Wykazał się jednak niewiedzą, ponieważ na dworcu autobusowym stanął… market budowlany. Z centrum przesiadkowego został jedynie przystanek.

  Następnie mówił o braku budowania mieszkań komunalnych (według niego – ostatnia inwestycja była w 2002 roku). Pomylił się o 11 lat, bowiem ostatni taki blok oddano do użytku w 2013 roku (ul. Sienkiewicza). Dyrektor nawiązał do niezainteresowania się przez władze rządowym programem Mieszkanie+. Stanek obiecał, że za jego rządów takie mieszkania w Pabianicach powstaną. Stwierdził ponadto, że mamy brudne i zaniedbane miasto. Chce więc reaktywować Zarząd Dróg i Zieleni Miejskiej, by prace porządkowe wykonywać we własnym zakresie, a nie za pomocą firm zewnętrznych.

  Długo natomiast mówił o oświacie. Odniósł się do braku placów zabaw przy szkole, które pabianiczanie sami muszą „wyklikać” w różnych konkursach zagranicznych koncernów.

  Tym biednym dzieciom od początku się koduje nazwy tych firm przez wielokrotne klikanie. Czy tak powinno być w 65-tysięcznym mieście? My mówimy, że nie i zrealizujemy wybudowanie przy każdej szkole porządnego placu zabaw oraz boiska wielofunkcyjnego, jeżeli takich inwestycji nie ma. Mówimy tutaj o pieniądzach miejskich lub z ministerstwa sportu czy infrastruktury – dodał.

  W programie mowa o zwiększeniu liczby etatów w szkołach, o dodatku funkcyjnym dla wychowawców klas – od 300 do 500 zł oraz o wprowadzeniu dodatku dla nauczycieli pracujących w klasach integracyjnych. W szkołach miałyby znaleźć się również pielęgniarki.

  Nie zabrakło tematu geotermii, która jest ulubionym tematem PiS. Stanek stwierdził, że należy przystąpić do programu, który finansowany jest w 100%. Władze zastanowią się, czy wybudować baseny termalne czy wykorzystać źródło do ogrzewania naszych domów.

  Kolejne tematy to poprawa bezpieczeństwa poprzez doposażenie straży miejskiej, zainwestowanie w monitoring miasta, strażnik w każdej szkole. Kandydat obiecał również zmiany organizacyjne w Pabianickim Centrum Medycznym oraz zniesienie płatnego parkowania przed szpitalem. W programie znalazła się również budowa ścieżek rowerowych, które można wykonać mniejszym nakładem finansowym. Ma również przystosować miasto dla niepełnosprawnych poprzez budowanie podjazdów, obniżanie krawężników. Na każdym przystanku miałyby być ławki oraz zadaszenia. Obiecał wybudowanie ronda na skrzyżowaniu ulic Nawrockiego – 20 Stycznia oraz Sikorskiego – Warszawska.

  Stanek postulował też o skorzystanie z rządowego programu i wybudowanie profesjonalnej strzelnicy. Snuł wizję budowy basenu odkrytego, a na koniec dodał, że należy wybudować zbiornik retencyjny, który pomoże w zapobieganiu zalewania miasta podczas obfitych opadów deszczu. Ostatni pomysł to budowa miejskiej stacji benzynowej na terenach MZK, gdzie cena benzyny mogłaby być niższa o 30%. Dodał jeszcze o wsparciu lokalowym dla młodych przedsiębiorców, reaktywowaniu miejskiego sylwestra oraz stworzeniu na Starym Rynku strefy kibica podczas meczów reprezentacji narodowej

  Na koniec jego wystąpienia cała sala zaczęła skandować: „Włodek Stanek!”.

  Kandydaci na radnych

  Ostatnia część konwencji wyborczej to przedstawienie kandydatów PiS na radnych miejskich i powiatowych.

  Do Rady Miejskiej – Okręg nr 1: Rafał Madaj, Antoni Hodak, Jarosław Grabowski, Krzysztof Dumka, Jadwiga Madalińska, Marzena Gała, Danuta Kolasa. Okręg nr 2: Adam Kaczorowski, Katarzyna Miękina, Arkadiusz Tądel, Henryk Krawczyk, Jolanta Baran, Krystyna Próba, Jakub Morawski. Okręg nr 3: Włodzimierz Stanek, Piotr Różycki, Anita Ceglarek, Elżbieta Ratyńska, Piotr Widz, Robert Weszandize, Filip Borowski, Klaudia Kot. Okręg nr 4: Monika Cieśla, Tadeusz Gęs, Maria Durajska, Anna Magier, Ewa Wójcik, Antoni Szudzikowski, Jarosław Morzyński, Ryszard Stępień, Włodzimierz Iwaszko.

  Do Rady Powiatu – Okręg nr 1: Tomasz Pierzchała, Marek Błoch, Jakub Kania, Magdalena Bulzacka, Dorota Piech. Okręg nr 2: Jarosław Lesman, Piotr Ambroziak, Małgorzata Łondka, Andrzej Mielczarek, Małgorzata Tomaszewska. Okręg nr 3: Waldemar Flajszer, Grzegorz Hanke, Tomasz Madaliński, Iwona Leżańska, Małgorzata Stachelska. Okręg nr 4: Marcin Wolski, Marek Czechowski, Sławomir Szczesio, Anna Matyśkiewicz-Kozeł, Joanna Biegarczyk, Barbara Markowska. Okręg nr 5: Krzysztof Waligórski, Iwona Błaszczyk, Marek Kowalik, Halina Cyrulska, Walerian Wiśniewski. Okręg nr 6: Jarosław Kosmala, Piotr Grącki, Robert Rządziński, Anita Kluch, Ewa Szczepańczyk, Agnieszka Lenarczyk, Dominika Kmin, Przemysław Sobytkowski, Kamil Talar.

  Udostępnij