• W środę w całym kraju, w tym również w powiecie pabianickim, policjanci prowadzili działania w ramach projektu Edward (European Day Without Road Death) – Europejski Dzień bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach.

  Każdego dnia na drogach Unii Europejskiej życie traci 70 osób, a 370 tysięcy zostaje ciężko rannych. Projekt EDWARD ma wyjątkowo ambitny cel: doprowadzić do tego, by jednego dnia na europejskich drogach nie było ani jednej śmiertelnej ofiary wypadku.

  Policjanci naszej drogówki prowadzili wzmożone działania ukierunkowane na główne przyczyny wypadków. Kontrolowali prędkość kierujących w miejscach występowania zagrożeń, nadzorowali także zachowanie kierujących w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, a także prowadzili działania profilaktyczne.

  Policjanci drogówki wspólnie z młodzieżą klasy mundurowej Zespołu Szkół numer 2 przygotowali happening „Po prostu żyj” na skrzyżowaniu ulic Partyzanckiej i Lutomierskiej mówi Joanna Szczęsna, rzecznik prasowy policji. Młodzież ubrana była w czarne i białe stroje. Te pierwsze symbolizowały trzy osoby, które zginęły w tym roku w wypadkach na drogach powiatu pabianickiego.

  Pozostali ubrani w kontrastowe barwy prezentowali wymowne hasła np. „szanuj życie”, „zwolnij” czy „zapnij pasy” i uświadamiające, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest zmiana zachowań ich użytkowników.

  Policjanci wręczali kierowcom apteczki pierwszej pomocy oraz ulotki, na których widniało hasło happeningu „Po prostu żyj” wraz ze statystyką, że każdego dnia na drogach Europy ginie 70 osób, a w naszym powiecie pabianickim w tym roku zginęły 3 osoby, a 49 zostało rannych.

  Udostępnij