• News will be here
 • W niedzielę, 7 października, startuje 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu MUZYKA ŚWIATA. Koncertów wysłuchamy w kościele ewangelicko-augsburskim.

  Pomysłodawczynią, inicjatorką oraz organizatorką tego festiwalu jest Magdalena Hudzieczek-Cieślar, sopranistka, absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Kiedy przybyła do Pabianic w 1996 roku, po raz pierwszy zobaczyła niewielki, w kształcie rotundy, ewangelicki kościół. Zrodziła się u niej myśl, że w tej urokliwej neoklasycznej świątyni mogłaby rozbrzmiewać muzyka dla wszystkich mieszkańców Pabianic.

  Początkowo organizowała wiosenno-letnie okolicznościowe koncerty. Potem pojawił się pomysł, aby zorganizować cykliczne koncerty muzyki poważnej. Marzenie to spełniła po zakończeniu termorenowacji i generalnego remontu wnętrza zabytkowego kościoła. I tak od roku 2002 zagościły tam koncerty w ramach cyklu „Muzyczna Niedziela” w Pabianicach. Spotkały się z wielkim uznaniem. Z czasem cykl przekształcił się w międzynarodowy festiwal i od 2007 roku rozbrzmiewa MUZYKA ŚWIATA.

  Koncerty festiwalowe są dla melomanów, nie tylko z Pabianic, ale z miast innych województw również, doskonałą okazją do bezpłatnego obcowania ze sztuką na bardzo dobrym poziomie. Podczas październikowych wieczorów można usłyszeć rodzimych i zagranicznych artystów z różnych kontynentów i wsłuchać się w klasyczne i jazzowe muzyczne brzmienie świata. W poprzednich edycjach wystąpili muzycy z takich krajów jak Armenia, Australia, Afryka, Belgia, Czechy, Filipiny, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Korea, Meksyk, Niemcy, Rosja, Ukraina, Wielka Brytania i Włochy.

  Pierwszy koncert już w niedzielę. Z programem „100 lat polskiej piosenki” wystąpi BB VOCAL GROUP w składzie: Katarzyna Dendys-Kosecka, Wiktoria Węgrzyn, Tomasz Lorek i Rafał Sawicki. Początek o godz. 18.00.

  Festiwalowi towarzyszy „Pabianada”, czyli wystawy, wykłady, koncerty i warsztaty. Na wszystkie koncerty i wydarzenia towarzyszące wstęp wolny.

  Program:

  7 października (niedziela)

  100 lat polskiej piosenki” – BB Vocal Group: Katarzyna Dendys-Kosecka, Wiktoria Węgrzyn, Tomasz Lorek i Rafał Sawicki

  12 października (piątek)

  Chopin na 5 kontynentach” – Maria Pomianowska – śpiew, morin hur, sarangi, suka biłgorajska, suka mielecka, er-hu; Katarzyna Gacek-Duda – flety całego świata; Gwidon Cybulski – śpiew, balafon, ngoni, gitara; Hubert Giziewski – akordeon; Noums Balani Dembele (Burkina Faso) – kora, dżembe, balafon; Adeb Chamoun (Syria) – śpiew, darabukka, daff, rigg

  13 października (sobota)

  Muzyka poważna na wesoło” – Czesław Jakubiec Comedy

  14 października (niedziela)

  Recital Miroslava Sekery (Czechy) – fortepian

  19 października (piątek)

  Muzyczna podróż Bajkomisia” – spektakl muzyczny Teatru Lalek Marka Żyły i kwartetu „Etnos Ensemble”

  20 października (sobota)

  Kobiece żywioły” – Saksofonarium – kwartet saksofonowy w składzie: Dorota Olech, Paulina Owczarek, Magdalena Polak i Joanna Wróblewska

  21 października (niedziela)

  Na polską nutę” – Łukasz Motkowicz – baryton i East West Duo: Aleksandra Nawe – fortepian i Olesya Haiduk (Ukraina) – fortepian

  26 października (piątek)

  Afrykańska tęsknota” – Buba Badjie Kuyateh (Gambia) – kora

  27 października (sobota)

  Od musicalu do swinga” – Marta Wilk – śpiew; Jacek Delong – saksofon; Bartosz Stępień – kontrabas; Tomasz Walczak – fortepian, Radek Bolewski – perkusja

  28 października (niedziela)

  Klasyka polskiej rozrywki” – Grohman Orchestra

  Początek każdego koncertu godz. 18.00

  Pabianada”

  – wydarzenia towarzyszące koncertom

  Wystawa 7-28 października

  Co gra w duszy melomana?” – wystawa fotografii Jacka Raniowskiego. Miejska Biblioteka Publiczna (św. Jana 10)

  9 października (wtorek)

  Muzyka świata w szpitalu” – koncert dla pacjentów PCM. Wystąpią: Katarzyna Bilińska – flet, Katarzyna Jurczyk-Zawada – klarnet, Anastazja Wilczkowska – fortepian. PCM, godz. 13.30.

  10 października (środa)

  Muzyka północnego wiatru” – opowieści podróżnicze Witolda Stawskiego inspirowane dźwiękiem. Miejska Biblioteka Publiczna (św. Jana 10), godz. 18.00.

  11 października (czwartek)

  WykładTrup, diabły i polska królewna w twórczości Antonina Dworzaka” – dr hab. Monika Kolasa-Hladikova z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Muzeum Miasta Pabianic, godz. 18.00.

  16 października (wtorek)

  Pabianickie talenty” – koncert uczniów PSM I i II st. w Pabianicach. Kościół ewangelicki (Zamkowa 8), godz. 18.00.

  18 października (czwartek)

  Wykład „Niepodległość na pięciolinii w polskiej muzyce XIX i XX wieku” wygłosi Aleksandra Bęben z Akademii Muzycznej w Łodzi. Muzeum Miasta Pabianic, godz. 18.00.

  23 października (wtorek)

  Kolorowa muzyka” – warsztaty plastyczne dla małych melomanów prowadzone przez Studio Mini Forma (Zamkowa 23), godz. 16.00-18.00.

  25 października (czwartek)

  Miłość według Franka Sinatry” – wystąpi Tomasz Lorek (aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej). Muzeum Miasta Pabianic, godz. 18.00.

  Udostępnij