• W parku Słowackiego 28 września odbyła się Czytelnicza Gra Miejska. W tym roku zorganizowana po raz piąty przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką – Filię w Pabianicach, Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego oraz Sieć Bibliotekarzy Powiatu Pabianickiego.

  Termin organizacji Miejskiej Gry Czytelniczej nie jest przypadkowy i przypada zawsze na koniec września, w sąsiedztwie Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania – powiedziała Salomea Mandat, dyrektor filii Biblioteki Pedagogicznej.
  Tematyka tegorocznej gry wyjątkowo nie nawiązywała do żadnej z lektur, tylko do wydarzeń, postaci i miejsc związanych z historią naszego kraju, w szczególności tych, dotyczących powrotu Polski na mapę Europy po 123 latach niewoli. W ten sposób organizatorzy wpisali się w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

  Do wspólnej zabawy zgłosiło się 11 dwuosobowych drużyn, ale na starcie zameldowało 10 składających się z uczniów szóstych klas szkół podstawowych powiatu pabianickiego wraz z opiekunami.
  Przed rozpoczęciem rywalizacji uczestnicy otrzymali instrukcje oraz mapki z zaznaczonymi 6 punktami kontrolnymi, na których czekały wcale niełatwe zadania. W niektórych należało się wykazać ogromną wiedzą, często wykraczającą poza szkolny program nauczania, a także spostrzegawczością, refleksem i umiejętnością logicznego myślenia – mówi pani dyrektor.
  Rywalizacja była bardzo wyrównana. Wszystkie drużyny otrzymały też od jury składającego się z przedstawicieli pabianickich mediów po jednym dodatkowym punkcie za fantastyczne przebrania nawiązujące do historii Polski. Ostatecznie I miejsce zajęła drużyna z SP w Bychlewie, II miejsce – SP nr 17, III miejsce – SP nr 9, a wyróżnienie otrzymał zespół z SP w Dłutowie.
  Po wręczeniu nagród odbyło się głośne czytanie fragmentów książki o Józefie Piłsudskim, zawierających nieznane ciekawostki z życia marszałka.

  Partnerem projektu i jednocześnie gospodarzem i autorem jednego z zadań było Muzeum Miasta Pabianic. Fundatorami nagród oraz honorowymi patronami V Czytelniczej Gry Miejskiej byli starosta powiatu, prezydent Pabianic oraz wójt gminy Pabianice.

  Udostępnij