• W Miejskim Ośrodku Kultury otwarto w piątek wystawę poplenerową „Piękno architektury i natury w byłych pabianickich dobrach Kapituły Krakowskiej – w 100-lecie niepodległości Polski”.

  Organizatorami pleneru malarskiego były Towarzystwo Przyjaciół Dłutowa i Gmina Dłutów. Patronat honorowym sprawowała Krystyna Owczarska, malarka z Pabianic.

  Wspaniały pomysł, aby uczcić stulecie niepodległości Polski wydarzeniem związanym ze sztuką. Witam miłośników sztuki – otworzyła wystawę Maria Wrzos-Meus, dyrektor MOK-u, która przywiała gości, w tym m.in. Małgorzatę Kanię z Urzędu Marszałkowskiego, przedstawicieli miasta i powiatu, wójtów gmin Pabianic i Dłutowa.

  W plenerze wzięli udział artyści z Pabianic i okolic: Maria Skrzydłowska-Nowak, Anna Możyszek, Beata van Wijngaarden, Konrad Knorowski i Norbert Hans, który zarazem był opiekunem artystycznym tego wydarzenia.

  Cieszę się, że mogłam wziąć udział w plenerze. Namalowałam kościół w Dłutowie i wieś Dłutówek – powiedziała Anna Możyszek.

  Każdy z twórców miał za zadanie namalować dwa obrazy. Większość utrwaliła widoki Dłutowa, ale też piękno Górki Pabianickiej i Dobronia.

  Na uroczystości otwarcia wystawy pokazano dodatkowo obrazy namalowane przez Bolesława Nawrockiego, Mirosława Bonieckiego, Tadeusza Woldańskiego, Norberta Hansa i Marię Skrzydłowską-Nowak.

  Chciałem w rocznicę odzyskania niepodległości Polski przypomnieć dzieła i twórców ważnych dla naszego miasta – powiedział Jan Jagusiak, pomysłodawca pleneru i przewodniczący Towarzystwa Miłośników Dłutowa. – Dziękuję sponsorom z Pabianic i z gmin za wsparcie. Za kilka dni wystawa zostanie pokazana w Dłutowie.

  Już planujemy następny plener za rok – zdradziła wójt gminy Dłutów Grażyna Maślanka-Olczyk, współorganizator tegorocznego pleneru.

  Obrazy namalowane w czasie pleneru są do kupienia: 8-11 października w godz. 13.00 – 15.00 w galerii MOK-u, 12 października o godz. 14.00 – podczas otwarcia wystawy w Dłutowie, a następnie od 15 października do końca miesiąca w Urzędzie Gminy Dłutów. Dodatkowe informacje: tel. (44) 634-02-18 lub e-mail: dlutow@dlutow.pl

  Udostępnij