• News will be here
 • 7 października ruszył 9. Międzynarodowy Festiwal Muzyka Świata. Melomani tłumnie przybyli na inaugurację i wypełnili kościół ewangelicki św. Piotra i św. Pawła aż po same brzegi.

  W piękny jesienny wieczór Magdalena Hudzieczek-Cieślar powitała wszystkich miłośników muzyki zgromadzonych w świątyni: – Muzyka Świata w naszym mieście zabrzmi po raz dziewiąty, z czego ogromnie się cieszę. Radość jest podwójna, bowiem to nie tylko spotkanie z samą muzyką, ale i z Wami, Drodzy Melomani. Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości pragnęłam bardziej zaakcentować naszą polską muzykę, która wybrzmi w klasycznych i rozrywkowych aranżacjach za sprawą nie tylko rodzimych artystów. Ponownie będziemy mogli zanurzyć się w różnorodności brzmień i instrumentów, z głosem ludzkim na czele. W tej edycji będzie polsko i etnicznie zarazem. Będzie humor, będzie nostalgia… Ta muzyczna wędrówka trwać będzie cały październik i niech choć na chwilę oderwie nas od codzienności.

  W części oficjalnej gospodarz świątyni ksiądz biskup Jan Cieślar oraz organizatorka festiwalu przywitali zgromadzonych gości, mecenasów oraz partnerów festiwalu, m.in. marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia, prezydenta Pabianic Grzegorza Mackiewicza, starostę Krzysztofa Haburę, komendanta PSP Andrzeja Bohdanowicza, prof. Mariana Lelonka, prezesów oraz dyrektorów instytucji i placówek kulturalno-oświatowych.

  Do udziału w koncertach, ponownie jak w zeszłym roku, zaprosił także prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz: Nasz ukochany Festiwal Muzyka Świata to propozycja, by rodzinnie spędzić czas wypełniony muzyką. Jest to również okazja na odkrywanie Pabianic przez mieszkańców i gości, a więc najlepsza forma promowania miasta. Organizator festiwalu Magdalena Hudzieczek-Cieślar nieprzerwanie dba o wysoki poziom artystyczny i znakomitą organizację, co doceniają słuchacze oraz przybywający ze świata artyści. Cieszę się, że muzyka świata zabrzmi w Pabianicach, a jej kojące dźwięki uprzyjemnią nam jesienne wieczory.

  Po raz drugi melomani będą mogli także uczestniczyć w „Pabianadzie”, czyli wydarzeniach towarzyszących koncertom, a będą to spotkania artystyczno-edukacyjne, takie jak wystawa fotograficzna, koncerty, warsztaty oraz wykłady.

  Po słowach powitań tradycyjnie już osoba z publiczności szukała w programie festiwalowym papierowego dzwoneczka i jako przedstawicielka melomanów wraz z prezydentem Grzegorzem Mackiewiczem, marszałkiem Witoldem Stępniem, Anitą Błochowiak i Magdaleną Hudzieczek-Cieślar otwierała muzyczne święto w Pabianicach. Tym razem upragniony dzwoneczek znalazła wierna od lat festiwalowa melomanka Bożenna Golczyk.

  Nareszcie się doczekałam! To dla mnie wielkie wyróżnienie móc zainaugurować tak świetny festiwal jakim jest Muzyka Świata – powiedziała uradowana.

  9. Międzynarodowy Festiwal zainaugurował BB Vocal Group. W skład zespołu wchodzą: Wiktoria Węgrzyn, Tomasz Lorek, Rafał Rawicki i Katarzyna Dendys-Kosecka. Uczestniczyli oni w wielu wspólnych projektach, pracując przy różnych muzycznych i teatralnych przedstawieniach, nie tylko na scenie teatru w Bielsku-Białej. W 2018 roku postanowili założyć BB Vocal Group. Ich pierwszy wspólny projekt związany z 100. rocznicą polskiej niepodległości zachwycił pabianickich melomanów i porwał do śpiewu w takt melodii znanych polskich przebojów, począwszy od lat 30. aż po lata 90.

  Pabianicki chór melomanów z wielkim entuzjazmem wykonał wraz z wokalistami takie przeboje jak „Tyle słońca w całym mieście” Anny Jantar, „Jak się masz, kochanie” zespołu Happy End czy „Przeżyj to sam” grupy Lombard. W koncercie ponadto mogliśmy usłyszeć przeboje takich polskich zespołów jak m.in.: Alibabki, Vox, Lady Pank, Urszula, Perfect, Dwa plus jeden, Skaldowie oraz wokalistów: Hanka Ordonówna, Bogusław Mec, Zbigniew Wodecki, Krystyna Prońko, Marek Grechuta i wielu innych. Nie obyło się bez bisów.

  mel.

  Tegoroczny festiwal wspomogli: Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, Marszałek Województwa Łódzkiego, Aflofarm, Fundacja „My Kochamy Pabianice”, Hotel „Fabryka Wełny”, Rodzina Jantoń, Lumileds, MZK, Pafana, Bożenna i Grzegorz Sziktanc, ZEC, ZWiK, Agra, Muzeum Miasta Pabianic, Miejska Biblioteka Publiczna, Parafia św. Piotra i św. Pawła, Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Pabianicach, Pabianickie Centrum Medyczne, Towarzystwo Muzyczne im. Karola Nicze, Hopi House, Studio Mini Forma, Pabianicka Straż Pożarna, Miejski Ośrodek Kultury, Grafiga Iga Kaleta, Dorota i Maja Dzikowskie, Szymon Masłowski, Bogdan Klatt, Anna Kilańska, Paweł Szałecki i Jacek Barasiński.

  Patronat objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego, Prezydent Miasta Pabianic oraz Starosta Pabianicki. Partnerem wydarzenia jest Województwo Łódzkie: „Promuje Łódzkie”. Patronat medialny objęły: pabianicka i łódzka prasa, radio i telewizja.

  Inicjatorka i organizatorka festiwalu: Magdalena Hudzieczek-Cieślar, VOXARTIS Centrum Artystyczno-Edukacyjne.

  Udostępnij