• W minioną niedzielę zakończył się drugi tydzień 9. Międzynarodowego Festiwalu MUZYKA ŚWIATA.

  PIĄTKOWY CHOPIN NA 5 KONTYNENTACH

  W piątek melomani mogli usłyszeć unikalne aranżacje autorstwa Marii Pomianowskiej z wykorzystaniem instrumentarium etnicznego świata, muzyki klasycznej oraz melodii ludowych. Było to wyjątkowe połączenie tradycji muzycznej z pięciu kontynentów z wybranymi utworami Fryderyka Chopina.

  Artystka wraz z Katarzyną Gacek-Dudą, Gwidonem Cybulskim, Hubertem Giziewskim, Noums Belani Dembele i Adebem Chamoun zabrali nas w magiczną podróż w czasie i przestrzeni podążającą ku dźwiękom, skalom i rytmom całego świata poprzez Bałkany, Grecję, Persję, Indie, Chiny, Afrykę, Amerykę i dalej.

  Ten projekt to także kolejna próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego muzyka genialnego kompozytora, wyrosła na polskiej muzyce głównie Mazowsza, jest zrozumiała, kochana i grana niemal w każdym zakątku świata i na każdym instrumencie muzycznym – powiedziała Maria Pomianowska.

  Melomani wyszli z koncertu nie tylko bogatsi o nowe doznania, ale i przepełnieni nową energią.

  SOBOTA Z HUMOREM

  To była wyjątkowa dawka dobrego humoru. Kogo nie było w sobotę na koncercie, niech żałuje, ponieważ wieczór przepełniony był połączeniem muzyki poważnej i dowcipu.

  Czesław Jakubiec COMEDY po raz drugi przybliżył naszym melomanom muzykę klasyczną z przymrużeniem oka, a wszystko po to, by udowodnić, że muzyka poważna wcale nie musi być poważna. Arie operowe wielkich tenorów, pieśni Moniuszki czy utwory Mieczysława Fogga stworzyły humorystyczną mieszankę rozrywkową na najwyższym poziomie. Śpiewak wraz z pianistą Michałem Mazankiem oraz baletnicą Karoliną Zasadą rozbawili pabianicką publiczność do łez. Koncert zakończył się nie tylko owacjami na stojąco, ale również bisem, w którym Czesław Jakubiec wykonał swój popisowy numer, śpiewając „Usta milczą, dusza śpiewa” Jana Kiepury – w podwójnej roli kobiety i mężczyzny.

  WIRTUOZOWSKA NIEDZIELA

  Niedzielny koncert festiwalowy należał do Miroslava Sekery, wybitnego pianisty z Czech, którego melomani mieli już możliwość posłuchania podczas 8. edycji festiwalu w duecie z sopranistką Kateřiną Kalvachovą.

  Kariera Sekery rozpoczęła się już w dzieciństwie. Jako sześciolatek, dzięki swoim unikalnym umiejętnościom wirtuozowskim w grze na skrzypcach i fortepianie, odegrał rolę młodego Mozarta w znanym filmie „Amadeus” Miloša Formana. W wirtuozowskim wykonaniu artysty mogliśmy usłyszeć Sonaty E-dur, h-moll, G-dur, c-moll, d-moll, D-dur Domenico Scarlattiego, Sonatę Es-dur Pożegnanie op. 81a Ludwiga van Beethovena, Etiudę „Pour les arpegeges compose” Clair de Lune, L’isle Joyeuse Claudea Debussy, Sceny dziecięce op. 15 Roberta Schumanna czy Piękny krajobraz op.5 No.3 Bedricha Smetana.

  Nie obyło się oczywiście bez owacji na stojąco oraz bisu. Koncert poprowadziła Krystyna Pietranek-Kulis.

  Zapraszamy na kolejny tydzień muzycznych wrażeń, w którym wystąpią: ETNOS ENSEMBLE i Teatr Lalek Marka Żyły – piątek, 19.10, SAKSOFONARIUM Dorota Olech, Paulina Owczarek, Magdalena Polak, Joanna Wróblewska – sobota, 20.10 oraz ŁUKASZ MOTKOWICZ (baryton), Aleksandra Nawe i Olesya Haiduk (fortepian) – niedziela, 21.10. Oprócz koncertów festiwalowych zapraszamy również do zapoznania się z programem PABIANADY, czyli wydarzeniom towarzyszącym koncertom.

  Udostępnij