• W deszczową sobotę pabianiccy piechurzy wzięli udział w rajdzie „Śladami św. Maksymiliana Kolbego” zorganizowanym przez Urząd Miejski i Koło Krajoznawcze PTTK w Pabianicach.

  Była to czwarta i ostatnia w tym roku impreza krajoznawcza z cyklu „Poznaj z nami nasze miasto”. Na trasę 20 października wyruszyło prawie stu piechurów z pabianickich szkół i indywidualni turyści.

  Cztery rajdy pozwoliły poznać fascynującą historię naszego miasta, o której tak mało wiemy – powiedział komandor Mariusz Poluchowicz z UM. – Poprzednie edycje przybliżyły wiedzę o ulicy Zamkowej, o historii fabryk i o początkach II wojny światowej w Pabianicach.

  W rajdzie udział wzięły drużyny ze Szkół Podstawowych nr nr 3, 5, 9, 13, 17, ZS nr 5, WTZ, a także indywidualni turyści. Poznawanie historii rozpoczęto od kościoła św. Mateusza.

  Dzisiejszy rajd jest poświęcony świętemu Maksymilianowi Marii Kolbe, a właściwie Rajmundowi, bo takie imię otrzymał na chrzcie i pod takim imieniem mieszkał przez 10 lat w naszym mieście. Tutaj w kościele Mateusza chłopiec miał objawienie. Matka Boska pokazała mu dwie korony: białą symbol czystości i czerwoną – męczeństwa, i spytała go, którą wybierasz? Nasz przyszły patron Pabianic wybrał obie korony – opowiadała Jolanta Łacwik-Becht, wicekomandor i pomysłodawczyni trasy.

  W kościele turyści obejrzeli obraz, płaskorzeźbę, korony z prochami, relikwiarz i ciekawy witraż. Nietypowy, bo przedstawiający świętego jako młodego chłopca.

  Następnie piechurzy udali się do miejsc związanych z patronem miasta. Rozpoczęli od pomnika św. Maksymiliana, gdzie złożono wiązankę kwiatów. Dotarli do kamienic przy Konstantynowskiej 19, Kilińskiego 11 i Kolbego 5, gdzie zamieszkiwała jego rodzina.

  Przy Pułaskiego 14 dowiedziałam się, że mieściła się tu Męska Szkoła Handlowa, gdzie uczęszczał Rajmund z bratem Franciszkiem. Chodził także do szkoły przy Wyszyńskiego 4 – powiedziała Wiktoria Szymańska, uczennica SP 5.

  W parku Słowackiego uczestnicy wzięli udział w konkursach rajdowych. Na mecie przy sanktuarium św. Maksymiliana uczestników przywitał ks. dziekan Ryszard Stanek, który jest jego kustoszem.

  Mamy w świątyni olbrzymi obraz z wizerunkiem świętego, który był namalowany na mszę beatyfikacyjną w Rzymie – powiedział dziekan.

  Na mecie rozstrzygnięto konkurs. Indywidualnie I miejsce zajęła Wiktoria Buraczyńska z SP nr 3, II m. – Weronika Bączał (SP 3), III m. – Martyna Seliga (SP 17). Cztery rajdy z cyklu „Poznaj z nami nasze miasto”, w których uczestniczyło 530 osób, podsumowano konkursem wiedzy. Najwięcej wie o naszym mieście Martyna Seliga z SP nr 17, która zajęła I miejsce, na II m. byli Kacper Grala i Wiktoria Szymańska z SP nr 5. Drużynowo zwyciężyli uczniowie z SP nr 17, na II m. – SP nr 5, na III m. – SP nr 9.

  Udostępnij