• Trzeci festiwalowy tydzień MUZYKI ŚWIATA za nami.

  ETNOS ENSEMBLE I TEATR LALEK MARKA ŻYŁY

  Piątkowy koncert dedykowany był najmłodszym melomanom, czyli dzieciom, które tego wieczoru przybyły do kościoła wraz z rodzicami i dziadkami. Wystąpił dla nich Marek Żyła, artysta tworzący autorskie spektakle oraz warsztaty dla dorosłych i dla dzieci. Swoje spektakle stara się okrasić sporą dawką dobrego humoru oraz pokazać najmłodszym widzom teatr wędrowny, jarmarczny, który walczył o każdego widza wszędzie tam, gdzie tylko można było ustawić niewielką scenę pełną lalek. Towarzyszyła mu grupa zaprzyjaźnionych instrumentalistów z kwartetu ETNOS ENSEMBLE w składzie: Bartosz Pacan (klarnet), Konrad Merta (akordeon), Piotr Gach (wiolonczela), Łukasz Mazanek (kontrabas). W ich muzyce można usłyszeć wpływy tradycyjnej muzyki bałkańskiej, polskiej, klezmerskiej z elementami jazzu.

  Spektakl przeniósł najmłodszych melomanów w muzyczną podróż przez różne gatunki muzyczne oraz tajemnicze krainy. Dzieci wraz z lalkami Marka Żyły i przy pomocy instrumentów starały się pomóc Bajkomisiowi odzyskać utracony głos. Wysłu­ chano utworów inspirowanych bajka­ mi i folklorem. Dzieci nauczyły się również z czego zbudowane są instrumenty. Spektakl bardzo podobał się wszystkim melomanom, zarówno tym najmłodszym, jak i tym nieco starszym.

  KOBIECE ŻYWIOŁY, CZYLI SAKSOFONARIUM

  Sobotni wieczór należał do jedynego w Polsce żeńskiego kwartetu saksofonowego SAKSOFONARIUM w składzie: Dorota Olech, Paulina Owczarek, Magdalena Polak, Joanna Wróblewska.

  Zespół powstał w 2009 roku i jest rezultatem zderzenia różnych muzycznych temperamentów, które połączyła fascynacja kameralistyką saksofonową. Repertuar kwartetu był zróżnicowany stylistycznie, począwszy od jazzu, poprzez aranżacje muzyki filmowej i rozrywkowej, po współczesne kompozycje saksofonowe. Kwartet zachwycił publiczność, czego dowodem były owacje na stojąco.

  To był doskonały koncert. Utwory zostały zaaranżowane i wykonane w perfekcyjny sposób. To był pełen profesjonalizm! Wielkie gratulacje dla organizatorki festiwalu Magdaleny Hudzieczek-Cieślar, że ściągnęła takie perełki do Pabianic powiedział jeden z melomanów po koncercie.

  NA POLSKĄ NUTĘ

  W niedzielę mogliśmy usłyszeć barytona Łukasza Motkowicza przy akompaniamencie fortepianowym na cztery ręce East West Duo. Łukasz Motkowicz jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. East West Duo natomiast rozpoczął działalność artystyczną w styczniu 2016 roku od dokonania nagrań miniatur Fryderyka Chopina, Arama Khachaturiana, Johannesa Brahmsa, Camilla Saint-Saensa, Myroslawa Skoryka, Paula McCartneya. Polsko-ukraiński duet tworzą Aleksandra Nawe i Olesya Haiduk, pianistki, laureatki krajowych i międzynarodowych konkursów solistycznych i kameralnych. Duet ma w repertuarze utwory z różnych epok różnorodne stylistycznie: walce, tanga, aranżacje znanych utworów klasycznych i dzieł symfonicznych oraz oryginalne dzieła skomponowane na 4 ręce i 2 fortepiany.

  W przepięknym wykonaniu usłyszeliśmy m.in. utwory takich kompozytorów jak Chopin, Moniuszko, Karłowicz, Paderewski czy Szymanowski. Nie obyło się także bez bisu, który był niespodzianką… Spośród publiczności wyłoniła się żona barytona Magdalena Motkowicz, która przy akompaniamencie Aleksandry Nawe zaśpiewała pieśń Fryderyka Chopina, a następnie wraz z mężem pieśń żołnierską „Serce w plecaku”. Owacjom nie było końca i artyści wraz z publicznością odśpiewali jeszcze „Przybyli ułani pod okienko”, „Legiony” oraz „Rotę”. Niedzielny koncert poprowadziła Aleksandra Bęben.

  I tak zakończyły się muzyczne wrażenia trzeciego festiwalowego tygodnia z muzyką świata.

  Udostępnij