• News will be here
 • Mieszkańcy Dłutowa nie kryją złości. O bezpieczeństwo na drodze w Dłutowie walczą od ośmiu lat. Starostwo obwiniają o opieszałość.

  O fatalnym stanie drogi w kierunku Mierzączki Dużej (gmina Dłutów) pisaliśmy w lipcowym wydaniu Nowego Życia Pabianic. Wtedy na jednej z sesji powiatowej pojawili się przedstawiciele gminy Dłutów, którzy alarmowali o niebezpieczeństwach, jakie występują na drodze. Mówili o braku chodnika przy przedszkolutamtędy spacerują matki z dziećmi, które zmuszone są chodzić jezdnią, a auta wymijają je slalomem. Problemem są również rosnące drzewa, które zabierają pobocze. Kilka lat temu doszło tam do śmiertelnego wypadku, w którym zginęła młoda dziewczyna. Ponadto droga w tym miejscu jest za wąska. Kłopot z wymijaniem mają tutaj auta osobowe, nie wspominając już o ciężarowych.

  W lipcu mieszkańcy zaalarmowali radnych powiatowych. Wspominali również, że pozwolenie z gminy na wycinkę drzew jest tylko do końca roku. Władze odpowiedziały im, że będą interweniować. Minęły trzy miesiące i nic się nie zmieniło…

  Macie pozwolenie na wycinkę? Ktoś kto nie korzysta z tej drogi, nie zdaje sobie sprawy, jak tam jest niebezpiecznie. Walczymy od ośmiu lat. Jeżeli te drzewa się przewrócą lub ktoś w nie uderzy, to będzie tragedia. Po co nam to. Mieliśmy już wypadek śmiertelny. Należy wyciąć te drzewa, a w przyszłym roku pomyśleć o poszerzeniu jezdni. Może trzeba zrobić to wspólnie z gminą Dłutów. Wystarczy tylko usiąść i porozmawiać powiedział Tomasz Kmin, radny z Dłutowa, obecny na sesji RP w czwartek, 25 października.

  Starosta stwierdził, że jego urząd monitoruje sprawę. Najpierw odniósł się do tematu chodnika. Na ten cel zabezpieczono 150 tys. zł. Kwota przetargowa okazała się wyższa i wynosiła 230 tysięcy. Brakujące 80 tys. dołożył powiat i gmina Dłutów. Jeżeli wygrana firma podpisze umowę, to chodnik zbudowany zostanie w listopadzie. Co do wycinki drzewstarostwo wybiera wykonawcę, powinny więc być wycięte do końca roku. Mieszkańcy twierdzą jednak, że deklaracje i obietnice były już składane niejednokrotnie, a uwierzą dopiero, jak zobaczą.

  Tak poważna instytucja jak Starostwo Powiatowe w Pabianicach nie może uporać się z taką drobną inwestycją. Co to jest 200 metrów chodnika, a sprawa ciągnie się od kilku lat. Na poprzedniej sesji obiecywaliście, że sprawa zostanie załatwiona. Nie wierzę już wam, listopad za pasem, a wykonawca nawet nie jest wybrany. Co będzie, jak przyjdzie mróz i śnieg? Chodnik miał być robiony w tamtym roku. Nie wiadomo, na jakiej podstawie inwestycja została wycięta z budżetu. Kadencja rady została zmarnowana powiedziała jedna z mieszkanek.

  Przy okazji radny Kmin stwierdził, że za fatalny stan drogi obrywa wójt gminy Dłutów. Ludzie oskarżają dłutowskie władze o niedbalstwo. Tymczasem jest to droga powiatowa. Radny mówi, że interweniuje w tej sprawie od ośmiu lat.

  Jeżeli dojdzie do nieszczęścia, będziemy obwiniać was. Czy potrafią państwo złożyć deklarację, że ta wycinka zostanie zrealizowana? pytał jeden z mieszkańców.

  W odpowiedzi goście sesji usłyszeli, że starostwo będzie się starać, ale nie złoży konkretnej deklaracji. Barierą są procedury…

  Udostępnij

  2 komentarze

  1. Po pierwsze drzewa nie zabijają ludzi tylko prędkość a po drugie jak tylko droga będzie poszerzona, zaczną się wyścigi o doblpiero dojdzie do tragedii.
   Co do chodnika zgadzam się, że powinien być ale jednak gmina mogła cisnąć powiat, dzkoda że temat pojawia się przy okazji drugiej tury wyborów na wojta.
   Pozdrawiam.

  2. Szanowna Pani, racją jest to ze zabija prędkośc. W tym wypadku dochodzą jeszcze drzewa które stoją w drodze i 15 cm uskoki pomiedzy drogą a szlako-ziemią na poboczu. Proszę zima przy niedużych opadach minąć sie z autobusem szkolnym- Masakra. Tak nie przystoi w XXI wieku.

  Możliwość komentowania została wyłączona.