• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • 28 października zmieniliśmy czas na zimowy. Oznacza to, że za oknem zrobi się ciemno już wczesnym popołudniem, a dodatkowo jesienna aura nie sprzyja dobrej widoczności.

    Akademia Bezpiecznego Puchatka przypomina, że szczególną ostrożność na drodze powinni wykazać nie tylko kierowcy, ale też piesi. Rodzice i opiekunowie muszą zadbać zaś o bezpieczeństwo dzieci, które nie zawsze są świadome zagrożenia.
    W Polsce w ubiegłym roku miały miejsce 2822 wypadki drogowe z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. Najczęstszym powodem jest błąd człowieka, także samych dzieci, które w 2017 roku spowodowały 714 zdarzeń. Przyczynami są na przykład przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu czy też na czerwonym świetle, a także wtargnięcie na jezdnię spoza pojazdu.

    Od 7. roku życia dziecko może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Ważne jednak, aby było do tego dobrze przygotowane przez dorosłych.
    Jeśli pokonuje samo drogę do szkoły, przejdźmy ją wspólnie kilka razy, wskazując miejsca, w których należy szczególnie uważać. Objaśniajmy podstawowe zasady bezpieczeństwa, takie jak: poruszanie się chodnikiem, przechodzenie przez jezdnię czy znaczenie sygnalizacji świetlnej – wskazówki daje Akademia Bezpiecznego Puchatka.
    Bardzo ważne jest, aby nasza pociecha była dobrze widoczna dla innych uczestników ruchu. Jeśli porusza się w obszarze niezabudowanym po zmierzchu, to odblaski są elementem obowiązkowym – powinny być noszone tak, aby były widoczne w światłach pojazdu, najlepiej zarówno z przodu, jak i z tyłu. Dziecko powinno też wiedzieć, że gdy nie ma do dyspozycji chodnika, to należy poruszać się wyłącznie lewą stroną drogi (pobocza, jezdni) i najlepiej „gęsiego”.
    Dziecko do lat 10 może poruszać się rowerem po drogach publicznych tylko pod opieką osoby dorosłej. Do tego czasu wraz z opiekunem może jechać po chodniku. Ważne jest, by dziecko, które posiada już kartę rowerową i samodzielnie kieruje rowerem po drodze publicznej, miało świadomość, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Istotne dla jego bezpieczeństwa jest również sygnalizowanie wykonywanych manewrów, np. zamiaru skrętu poprzez wyciągnięcie ręki w kierunku, w którym skręcamy, jednocześnie należy upewnić się, czy wykonując ten manewr, nie doprowadzimy do kolizji z innym uczestnikiem ruchu. Jeśli rower nie jest wyposażony w światła i elementy odblaskowe, koniecznie trzeba je zamontować. Choć kask dla rowerzystów nie jest obowiązkowy, warto go stosować.

    Edukować najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa mogą i powinni wszyscy dorośli, którzy mają wpływ na ich wychowanie. Nauczyciele i rodzice mogą w tym celu skorzystać z materiałów specjalnych programów, takich jak Akademia Bezpiecznego Puchatka. To największy w Polsce program edukacyjny o tematyce bezpieczeństwa skierowany do I klas szkół podstawowych w całej Polsce. Szczegóły na www.akademiapuchatka.pl

    Udostępnij