• W czwartek uczniowie II LO im. Królowej Jadwigi zorganizowali happening przed ratuszem.

    Inscenizacja Przyjazd Józefa Piłsudskiego do Pabianic” związana była z obchodami 100lecia odzyskania niepodległości. Wpisała się w program powiatowo-miejskich uroczystości związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.

    Marszałka Piłsudskiego powitał prezydent miasta Grzegorz Mackiewicz i przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Żeligowski. Witały go też tłumy młodzieży. Powiewały białoczerwone flagi… Wszyscy odśpiewali hymn polski.

    Licealiści zaprezentowali fragmenty swego słynnego już przedstawieniaSen o niepodległości”. Następnie przemówił marszałek: Szanowni mieszkańcy Pabianic. Jako wódz naczelny armii polskiej pragnę notyfikować istnienie państwa polskiego niepodległego obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski. Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu swobodnie wypowiedzieć się o swoim losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się faktem dokonanym. Państwo polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych…

    Po przemówieniu Piłsudski częstował przybyłych wielkim pachnącym bochnem chleba.

    Udostępnij