• Na terenie Pabianic i powiatu pabianickiego miała miejsce wielka akcja promująca czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży – Czytelnicza Sztafeta Szkół. Jej inicjatorem jest Biblioteka Pedagogiczna w Pabianicach.

  W tym roku sztafecie przyświecało hasło „Dla Niepodległej”. Czytanie nawiązywało do historii Polski, polskich legend i tradycji.

  12 października akcję zainaugurowała Szkoła Podstawowa w Woli Zaradzyńskiej.

  Następnie na wzór sztafety sportowej „czytelnicza pałeczka” była przekazywana od szkoły do szkoły, krążąc po Pabianicach i powiecie. Była to już trzecia edycja „wędrującego czytania”, a uczestniczyło w niej 21 placówek – mówi Salomea Mandat, dyrektor biblioteki.

  W sztafecie wystartowały Szkoły podstawowe nr nr: 1, 2, 3, 8, 9, 13, 14, 16, 17; I i II Liceum Ogólnokształcące; Zespoły Szkół nr 1 oraz 3. Dołączyły szkoły z terenu powiatu: z Bychlewa, Dłutowa, Mogilna Dużego, Ksawerowa, Piątkowiska, Woli Zaradzyńskiej, a także Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Żytowicach.

  Czytali dyrektorzy, bibliotekarze, nauczyciele, rodzice, siostry zakonne, uczniowie. Uczestniczyły wybrane klasy, ale czytały też całe szkoły. Czytano na zajęciach, przerwach, warsztatach zawodowych, w salach gimnastycznych i na boiskach. Czytano książki będące w zbiorach bibliotek szkolnych, a także publikacje nowo zakupione przez Bibliotekę Pedagogiczną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – dopowiada pani dyrektor.

  Co czytano? Ilość utworów była imponująca! Były to m.in.: „Poradnik małego patrioty”, „Niepodległa 1918, Legiony Piłsudskiego”, „Historyjki o niepodległej Warszawie 1918-1939”, „Kto Ty jesteś”, „Wiersze i rymowanki polskie”, „Historie Polskie w opowieściach”, „Nasza paczka i niepodległość”, „Kocham Polskę”. W klasach młodszych SP nr 13 królowały najbardziej znane i lubiane legendy polskie. W SP nr 2 akcji towarzyszyła wystawa książek „Polki dla Niepodległej”. Cała społeczność szkolna w Woli Zaradzyńskiej spotkała się na korytarzu, aby wspólnie wysłuchać fragmentów książki „Bohaterski Miś, czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie”. Zespół Szkół nr 3 wziął na warsztat „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a w Zespole Szkół CKR w Widzewie w nawiązaniu do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości czytano nie tylko w klasach, ale także podczas praktyk wśród kwiatów oraz na warsztatach gastronomicznych.

  W SP nr 16 czytano książki: „Walka o wolność, 10 opowiadań z czasów rozbiorów” Grażyny Bąkiewicz, Kazimierza Szymeczko i Pawła Wakuły oraz „Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości” Michała Rusinka. W „siedemnastce” czytano prawie wszędzie: w bibliotece, świetlicy szkolnej, sali gimnastycznej, pracowni komputerowej. Społeczność SP w Ksawerowie czytała zarówno dla „Niepodległej”, jak i dla „doktora Jordana” – patrona szkoły. W SP w Bychlewie akcji towarzyszyły filmy i quizy o tematyce niepodległościowej i patriotyczne kolorowanki.

  Biblioteka Pedagogiczna dziękuje dyrektorom, bibliotekarzom, nauczycielom oraz uczniom za udział i zaangażowanie w realizację pięknego projektu popularyzującego czytelnictwo oraz upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

  Udostępnij