• News will be here
 • Z ciekawą inicjatywą wyszło II Liceum Ogólnokształcące, organizując w holu wystawę muzealną. Pabianiczanie mogą ją oglądać w godzinach pracy szkoły między 8.00 a 16.00.

  Chciałem serdecznie zaprosić do wizyty w gmachu II LO. W holu naszej szkoły, na parterze, przygotowana została wystawa muzealna źródeł i pamiątek związanych z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości mówi Sebastian Bryndziak, nauczyciel historii.

  W gablotach zobaczymy m.in. pamiątki z dziejów Lwowa od XIX wieku (medal Powszechnej Wystawy Krajowej z 1894, oryginalny los loterii wystawowej, pierwsze wydanie opracowania walk Orląt Lwowskich o miasto ze stycznia 1919, kartki na cukier z 1919 roku z czasów walk o Galicję, przedwojenny plan Cmentarza Obrońców Lwowa i inne wydawnictwa patriotyczne z okresu dwudziestolecia międzywojennego). Są też osobiste pamiątki majora Feliksa Pałosza, dowódcy II batalionu 51. Pułku Strzelców Kresowych w Brzeżanach, na którego czele stał ppłk August Emil Fieldorf od 1938 roku (m.in. akt mianowania Feliksa Pałosza na majora z oryginalnym podpisem prezydenta Ignacego Mościckiego, czapka oficerska, patki od płaszcza wojennego i od munduru i inne).

  Pokazujemy również falsyfikaty banknotów tworzone przez komórkę ZWZ PWB17 w okresie okupacji hitlerowskiej na szkodę okupanta dodaje nauczyciel.

  Wystawa będzie eksponowana do końca w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wstęp wolny w godzinach pracy szkoły, czyli między 8.00 a 16.00.

  Udostępnij